Adatok
Aadaam
60 bejegyzést írt és 212 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Miben mérjük a sikert?
Ezt a kérdést egy nagyvállalati sales-ről szóló jegyzetben szegezték nekem. Mivel épp márkaépítéssel vagyunk elfoglalva, ilyeneket olvasgatok.
Az egyetlen értelmes válasz amit erre találtam:
Pozitív változás
Tartós pozitív változásokat szeretnénk elérni a közvetlen…..
Ma 2 éve hogy fut a UXStratégia, ezalatt elég sok projektet vittünk végig, így nagyjából leírható, mi az általános folyamat. Mostanában többször kellett, így ide is leírom...
Bent ülök egy nagyvállalat meetingjén… elhangzik, hogy a rendszert a felhasználók “rosszul használják” - ismerős? Kérdezem: “mind?”, “nem de sokan”…
Így kell elképzelni? (Lemmings - Joachim Lille festménye)..
Épp 1 éve jelentettem be (bár mi már akkor 2 hónapja tudtuk és 1 hónapja csak ezzel foglalkoztunk) hogy elindul a UXStratégia.
A kezdet nem volt fényes, Dorottya 1 hónap után inkább állás után nézett az egyik konkurenciánál, az első tárgyalást elveszítettük többek közt pont velük szemben, az első…..
Voltál már interjún? Elemeztél már ki usability teszteket videóról? Hallgattál vissza felvételeket? Pláne mások által készítettet?
Van az úgy, hogy UX-esként nagy rendszereket tervezünk, vagy épp olyasmiket, amikhez mi eleinte nem értünk (most pl. orvosi szoftvereket fejlesztünk, nem vagyunk…..
IA alatt UML-alapú IA-modellezésről lesz szó, de előtte definiálni kell, mi az IA. A múlt héten a viselkedési modellekről volt szó, azaz milyen a rendszer változásában, most arról, milyen a rendszer az időben állandóan (akár mindig, akár egy adott képzeletbeli pillanatba lepauzálva)
Marika néni…..
Nagyon sokan gyenge specifikációkat adnak. Tudom, hogy manapság agilitás van (bear with me for a moment), de még mindig fontos ismeret, mitől lesz valami “specifikus”.
Ahhoz, hogy megértsük, mitől “jó” egy programozónak egy specifikáció (azaz mitől erős), és hogyan tudjuk ezt elérni, szükségünk van…..
Szóval UX designer szeretnél lenni?
Gratulálok! Itt van néhány lépés, amit feltétlenül meg kell tenned (nagyjából időrendi sorrendben):
(Előre jelezném, ez véleménycikk, mások mást tartanak fontosnak, ezek azok amik szerintem fontosak)..
Nagyon sok ügynökség foglalkozik tisztán UX dizájnnal, mi viszont főképp kutatással és kutatás-alapú dizájnnal foglalkozunk. Hogy miért tesszük ezt, arról mesélek most.
Egy megkésett definíció
Bár sokan azért szeretik ezt a blogot, mert nem definiálja a UX fogalmát, most…..
A név igazából akkor jött, amikor egy dokumentumban kellett összefoglalnunk, mit csináltunk eddig a MÁV-nak… és rájöttünk, ez sokkal több, mint pusztán design (amit speciel ott nem is csináltunk egyáltalán):
folyamatszervezés,
szervezetszintű nézőpontváltás,
népszerű…..
Az utóbbi hetekben sokat beszélgettem emberekkel, akik úgy érezték, nekik nem kellenek kutatási szolgáltatások, hisz "józan paraszti ésszel" kitalálják, mi kell a felhasználónak.
Túl azon hogy Kahneman arcképe lebegett a szemeim előtt, a rendszer tervezőiként mindenképpen…..
Szerintem az Agile egy szoftver-fejlesztési módszertan, nem pedig szoftver-tervezési. Ezt figyelembe véve remekül lehet integrálni a UX-es tervezési folyamatokat az agilis fejlesztéssel, ahogy ezt tettem is jópárszor.
Most mutatnék 4+1 kapcsolódási pontot, hogyan érdemes őket…..
Tegnap volt egy UX vs UI vita a UX Budapest csoportban, Dávid vitatott blogposztja nyomán. Ez jó alkalom arra, hogy meséljünk picit arról hogy a UX miben különbözik a UI grafikától.
Én ugyanis nem vagyok UI grafikus. Valamelyest talán értek hozzá - jobban mint a focihoz, de ebbe se lennék a nemzeti…..
Most napi rendszerességgel zajlanak mind a MÁV-Start jegykiadó automata projektjének, mind a PocketGuide tesztjei. Ez azt jelenti, hogy minden egyes nap behívunk valakit, akivel egy hagyományos, prototípus alapú usability tesztet végzünk.
Reggel a tervezőcsapat feedbacket kap az eddigi…..
"A cím a mű része"Örkény István"Lorem ipsum dolor sit amet"Cicero
Sajnos múltkor egy UX dizájner jelentkező értékelőlapjára azt kellett írnom, hogy nem szövegezi megfelelően (angolul) a felületeit, és szomorú, de ez is hozzájárult ahhoz hogy nem lett sikeres a…..
Van egy történetem. A 90-es években két söröző pszichológus kitalálta, meg kéne nézni, mennyire befolyásolnak minket mások választásai a saját választásunkban. Mivel mindez egy egyetemi kocsmában történt, rögtön meg is kérték a kocsmárosnőt, hogy hadd végezzenek el egy…..
(avagy User testing feldolgozása affinity sortinggal)
Az egyik legnehezebb dolog volt számomra dizájnerként megtanulni, hogy kell bevonni másokat a munkafolyamatba: egyfelől persze jól jön a feedback, másfelől nem mások ötleteit akartam megrajzolni, hanem a felhasználók életét…..
A betűválasztás alapvetően határozza meg egy weboldal hangulatát* . Választhatunk peckes Univers-t, vagy simulékony Frutiger-t, semleges eleganciájú Helvetica-t esetleg archaikus Jannon-t.
A Google Fontok nem rosszak (se a FontSquirell), csak épp kezdő dizájnerek bemutatkozóterepe…..
Magyarul nem volt elérhető User Testing tananyag, és kértek, csináljak egyet. Több előadást tartottam már a témában (és tartanak még sokan), gondoltam itt az ideje írni is egyet...
Mi az user test (usability test?)
A user test (felhasználói teszt, rossz fordításban:…..
Elkészült az első őszi fejlesztésünk, és nagyon büszkék vagyunk rá. Szerettük a régi címlapunkat, de amikor elkészült, már akkor is kicsit ideiglenesnek szántuk. Azt gondoljuk, a Pontolo legfontosabb szolgáltatását maguk a helyek adják, így azt szeretnénk megmutatni a…..
Egy ideje a Nemzetkőzi Kosárlabdaszövetségnek, a FIBA-nak dolgozom, a munkaköri leírásom első sora így hangzik: "Make 3x3 an Olympic Sport by 2020". Az ajánlást Ákosnak ezúton is köszönöm!
A következőkben pedig az itt alkalmazott módszereinkről mesélek.
Mi is az a…..
Ez egy teljesen szubjektív dolog.
Megkérdezték tőlem, mit gondolok, hol tart Magyarországon a UX 2014-ben. Kis gondolkozás után a gibsoni választ tudtam csak adni:
"A jövő már itt van, csak nem egyenletesen oszlik el".
Kitaláltam egy abszolút mesterkélt, durva felosztást arra, hogy…..
Itt az uborkaszezon, a kutatások ideális ideje. A wireframe-jeidre úgyse kapsz választ a döntéshozóktól két hónapig, a brainstorming meetingek is csak augusztus második felétől indulnak be, akkor viszont a kánikula és az addig elfogyasztott ajzószerek hatására sokszoros erővel és…..
Bambuszcsipesz. Teásmesék nagyoknak.
Rém egyszerű, képes használati útmutató Kamjove V-908 típusú forralóhoz
2014.05.29 12:38:07
A dobozon olvasható felirat szerint intelligens, microcomputer által vezérelt, hőfokszabályozós szuperlényről van szó, de az intelligencia elsősorban a több száz éves múltra tekintő teakiöntés és ehhez kapcsolódó ergonómiai és funkcionális jellemzőkben nyilvánul meg, nem…..
Aadaam
2014.05.29 14:35:52
Holnap interjúra (field research) viszek ki programozókat. Mivel az ügyfél (felhasználó) élesben fog dolgozni, határidőre, teljes lesz a káosz.
Úgy gondoltam, érdemes lenne kiegészíteni Portigal részvételi útmutatóját még néhány ponttal:
A felhasználó a munkáját…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Az ideális térkép négyzetalakú, mert sose tudhatod, észak-dél vagy kelet-nyugat irányban van több infó.
A pontbeváltási helyekről az infó elfér egy keskeny sávban a jelek szerint.
Egész Magyarországot megjeleníteni teljesen felesleges, rendkívül ritka az az eset, hogy valaki törzsvevője akarjon lenni egy 200km-re lévő szolgáltatásnak.
Szóval két javaslat:
- Nézz GeoIP-t, legalább ha pesti, ne legyen bent Kazincbarcika és Gyékényes is a térképben (pesti agglomeráció bennmaradhat)
- Ha rákattint egy helyre, nyugodtan felezd meg a képernyőt asztalon, és az egyik fele maradjon a térkép, a másik fele meg legyen az adatlap egy jobbról beúszó panelen.