Regisztráció Blogot indítok
Adatok
selyemcipo

24 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Ki gondolta volna, hogy egy csapat egyetemista és a nem éppen könnyű „nagy magyar nemzeti drámánk” találkozásából ilyen jó dolog sülhet ki? A Kaposvári Egyetem színinövendékei (pontosabban a Cserhalmi-osztály) és Vidnyánszky Attila valami olyat hoztak létre, ami nagyon remélem, hogy számos előadást…..
Eddigi huszonkét évem alatt (na jó, vegyünk ebből mondjuk tizenöt évet, amióta nagyjából fogalmam van a színház szó jelentéséről) hozzászoktam, hogy a katarzis – abban az esetben, ha egyáltalán van – az előadás végén következik be. Esetleg, ha a rendező valamit nagyon jól csinál, lehet a közepén is…..
Az időszámításunk előtti V. századi Görögországban vagyunk: van egy szerzőnk (Euripidész), hét szereplőnk (két istennő, egy szolga, egy dajka és a háromtagú királyi család) és egy témaháromszögünk (a helytelen szerelem, a szégyen és a bosszú). Ezen a ponton meg is van a dramatikus alapunk…..
A színházművészet végtelenül szubjektív terület. Ennél fogva természetesen nem nyilatkozhatok mindenki nevében, de a magam – és közeli környezetem – nevében egészen bizton állíthatom: megérte. Százhuszonkét év hosszú idő, ami rengeteg lehetőséget rejt arra, hogy egy tüzetesen végiggondolt, hibátlan…..
Egy év után végre újra visszatérhettem a három Veszprém megyei falucskába. Kicsit féltem, hogy a tavalyi fesztivállal túl magasra tettem a mércét, mert hihetetlen jó volt minden: a hangulat, a programok, a társaság. Hál’Isten ez a félelmem nem igazolódott be, az idei tíz nap is épp oly élménydús és…..
Kíváncsi voltam, milyen lesz a Színház- és Filmművészeti Egyetem jelenleg végzős színész hallgatójával interjúzni. A színpadon látottak alapján tanácstalan voltam: Vajon közvetlen lesz? Vagy azért tartja a távolságot? Mindenesetre meg voltam lepve, hogy szakított rám időt a külsős gyakorlata és a…..
A Vígszínháznak nem egyszer sikerült már éveken – évtizedeken! – át tartó sikereket elérnie egy-egy előadásával (gondoljunk csak A dzsungel könyvére). A jóslatok szerint a 2016 novemberében bemutatott A Pál utcai fiúk című zenés darab is hasonló jövő elé nézhet. Mit ne mondjak, a jegyfoglalások…..
„Az Úr komédiásai”… „Képek Assisi Szent Ferenc életéből”… Ezeket a címszavakat olvasva vagy felkelti a néző érdeklődését a Nemzeti Színház legújabb előadása, vagy egyszerűen tovább böngészi az internetet, vagy az újságot az olvasó. A címből – jogosan – rögtön egy szakrális előadás képe jelenik meg…..
Fehér Tibor. Huszonnyolc évesen ő a Nemzeti Színház Cyrano-ja, Csongorja, Lysanderje, Laurenz-e, Arnostekje, Ataulfja és Mikije, számos sorozatban szinkronizál, most pedig egy tévésorozatban is megmutatta magát. Szót ejtettünk a szinkronról, a forgatásról, a Nemzetiről, és az évadbeli…..
selyemcipo 2017.02.25 23:01:52
@bubetti: Köszönöm szépen, Betti! :)
A Nemzeti Színház több, mint három óra hosszú Boldogságlabirintusát nem könnyű megemészteni. Az előadás eleje (mondjuk az első felvonás) kicsit vontatottnak tűnik, de azt egészen biztosan állíthatom, hogy a végén összeáll majd a kép, és a fejünkben ide-oda cikázó gondolatainkkal lépünk ki az…..
Hány réteget lehet egy orosz regényről vagy drámáról lehúzni? Rengeteget. Minden kőszínház biztos sikernek veszi, ha egy Csehov, egy Gorkij vagy egy Dosztojevszkij művet tűz műsorra – és ez az előrejelzés általában be is jön. Valami oknál fogva a magyarok (főleg az intellektüelek és azok, akik annak…..
Vörösmarty Mihály majdnem kétszáz évvel ezelőtt írt színműve, a Csongor és Tünde a magyar színházak közkedvelt darabja, előszeretettel mutatják be minden évadban mind a városi nemzeti színházak, mind független társulatok és diákcsoportok. Néhány nap különbséggel láttam két Csongor és Tündét. A…..
Edmond Rostand a XIX. század legvégén megírt színműve, az eredetileg ötfelvonásos Cyrano de Bergerac fontos eleme az egyetemes drámairodalomnak, ugyanakkor a magyarországi színházak meglehetősen csínján bánnak a darabbal. Például Csehov Sirályával ellentétben (amit évadonként legalább kétszer…..
Vannak, akiket a koncertek vonzanak a Balatonhoz közeli három falucskába, vannak, akiket a vásár, a búcsú-hangulat, a fesztivál érzése csalogat oda, és vannak, akiket az újonnan kibővített színházi műsor győz meg. Én az utóbbi kategóriába tartozom. A fesztiválon töltött tíz nap alatt hat színdarabot…..
A Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves színművész osztályának Shakespeare feldolgozásából meglehetősen "kortárs" és eredeti előadás született. Egy olyan színészosztálynak, ahol 11 fiú van, és csupán 3 lány, nem könnyű játszható darabot találni. Ez a Shakespeare-vígjáték azonban…..
Szigligeti Ede Liliomfi című vígjátéka a magyar drámairodalom egyik legtöbbet játszott alkotása. Ennek köszönhetően nem egyszerű a történetet új formában előadni, úgy, hogy a közönség jól szórakozzon az előadás közben. A Budaörsi Latinovits Színház Liliomfi-feldolgozásának szövegkönyvét Vecsei H.…..
Egy nem megszokott, kevéssé ismert színdarabot is műsorra tűzött a budapesti Örkény Színház a 2015/2016-os évadban. Arthur Schnitzler 1912-ben írt darabját, A Bernhardi-ügyet, magyar színpadon másodszorra láthatják a nézők, ezúttal Ascher Tamás rendezésében. Az előadás legelején kiderül, hogy ez…..
Shakespeare Lear királya Alföldi Róbert rendezésében, valamint a Radnóti Miklós Színház társulatának előadásában egészen új értelmet nyert. Megvolt benne minden, ami egy Alföldi-darab kihagyhatatlan alkotórésze: brutalitás, humor, erőszak és téboly. Mivel a Radnóti Színház a mű Nádasdy Ádám-féle,…..
Eddig nem láttam sok független, nem kőszínházi előadást, de a k2 társulat saját darabja – operettje? kacagtató drámája? -, a háromfelvonásos Röpülj, lelkem! megszerettette velem ezt a fajta színházi élményt is. Mikor egy rövid Duna-parti séta után – meglehet, hogy eltévedtem – a Szkéné Színház…..
A Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves színművész hallgatói legutóbbi vizsgaelőadásukban (A Nyilas Mihály-affér) egy jól ismert Móricz Zsigmond-témát dolgoznak fel: a kis Nyilas ellopott reskontójának történetét. Mivel Nyilas Mihály története legelőször regényként került kiadásra,…..
Nem gondoltam volna, hogy Shakespeare egyik leghíresebb drámáját ilyen tömören is színre lehet vinni. Hargitai Ivánnak és a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatóinak sikerült. Amit már a szereposztás olvasása után is felkelti érdeklődésünket az az, hogy csupán négy színész (Kókai…..
A Színház- és Filmművészeti Egyetem III., IV., valamint V. évfolyamának hallgatóiból összekovácsolódott kis csapat a tűzzel játszott, mikor úgy döntött, megírja, megrendezi, és előadja az Utolsó estém a Földön című saját színművet.   A dráma rendezését tekintve megkérdőjelezhetetlenül fiatalos…..
Csiky Gergely idestova már több, mint 130 éve írt, három felvonásban játszott vígjátéka – némileg átírva – meglepően korszerű darab még ma is. Mohácsi István és Mohácsi János változata, a Radnóti Miklós Színház társulatának előadásában rettentő jókedvre deríti a színház közönségét.   Nem…..
Csehov Sirálya Zsótér Sándor rendezésében, valamint a Színművészeti Egyetem negyedéves hallgatói előadásában több szempontból is rendhagyó produkciónak bizonyul, legalább is számomra.   Sok mindenre számítok, mikor kedd este 10 órakor az Ódry színpad felé veszem az irányt, de arra, ami ott vár,…..