Adatok
Lengyel Orsolya
29 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
“Ha valaha kell majd neked az életem, csak gyere érte és vidd.”
Anton Pavlovics Csehov Sirály című színműve az első a szerző azon művei közül, melyek szakítottak a klasszikus drámai hagyományokkal. A szinte eseménytelen drámaiatlan dráma műfaja lehetőséget ad arra, hogy úgy jelenítsen meg…..
„Hatalmas a szavak ereje”
A 2017-es év első bemutatója a Radnóti Színházban a Futótűz című dráma Alföldi Róbert rendezésében. A mű egy libanoni származású drámaíró és rendező, Wajdi Mouawad tollából származik, aki gyermekkorában a családjával együtt menekült a hazájában dúló…..
Sacha Batthyány, a Svájci Újságíró-iskola docense, magyar származású washingtoni újságíró-tudósító neve - ha más nem is, a vezetékneve- minden bizonnyal ismerően cseng a hazai fülnek. A nagy múltú, grófi családból származó ifjú Batthyány egy nap szörnyű titkot tud meg családja múltjáról, mely nem…..
Mindannyian bűnösök vagyunk?
Minden filozofálásra hajlamos ember a szó pozitív értelmében véve felszisszen, ha szóba kerül Dosztojevszkij halhatatlan műve, a Bűn és bűnhődés. Az orosz irodalom megkerülhetetlen regényét színpadra állítani már önmagában is merész vállalkozás, kivégezni…..
Groteszk álom a Radnótiban
Társasházi science-fiction tényleg találó műfaji megnevezése annak a Bulgakov-műnek, melyet Vecsei H. Miklós átiratában és ifjabb Vidnyánszky Attila rendezésében láthat a közönség a Radnóti színpadán. Már a színlapot látva elfogja a nézőt a gyanú, hogy szürreális…..
Csak az álmainkat ne
Anton Pavlovics Csehov egyik legkomorabb drámája a Három nővér, mely 1901-es bemutatója óta számtalan feldolgozást ért meg. Szükségtelen modernizálni: az orosz szerző olyannyira megragadta az egyébként szinte megfogalmazhatatlant, magát az életet, hogy sem hozzátenni…..
„Esterházy regényével a magyar irodalom egy nagy könyvvel lett gazdagabb, és végre nagykorú.”
(Nádas Péter)
Felnőni EP-hez
A húszas éveimben komoly félelmeim voltak azzal kapcsolatban, hogy valaha elérem-e az irodalmi érettségnek azt a fokát, hogy értsek és élvezzek egy Esterházy-művet. A…..
Alvó szegek a jéghideg homokban. Végtelen tér, időtlenség. Minden kihalt és ember nélküli. A nap már rég lement, a kis gyereklábnyomok a forró tengerparti homokban, a strandon ottfelejtett puha fedelű regény, a félig lerombolódott homokvár csak álom, a valóság a fagyos éj. A mozdulatlan, kimért…..
"-Van pálinkád?
-Nem.
-Így nem lesz könnyű ..."
Németh Gábor ötletétől vezérelve született meg ez a beszélgetéskötet a kortárs irodalom két megkerülhetetlen alakja között, akik közt több évtizedes barátság áll fenn. A beszélgetés 2006-ban kezdődött, 2007-ben folytatódott, majd…..
Hitlernek volt lánya? – tehetné fel a kérdést az olvasó, elbizonytalanodva történelmi ismereteinek mélységében. A meghökkentő cím már az első sorok elolvasása előtt kérdések sokaságát vetheti fel. Csaplár Vilmos nem történelmi regényt írt, azt azonban elérte, hogy egészen különleges…..
Ünnep a Nemzeti Stúdió megalapításának 50. évfordulója alkalmából
Jubileumi megemlékezést tartott a Magyar Színház és a Pesti Magyar Színiakadémia 2016. június 11-én. A Magyar Színház épületében megrendezett partin színészek, műsorvezetők, Kossuth-díjas művészek és a sajtó képviselői…..
A nő százezer arca
PSYCHE CONFESSIOJA.Buda, 23. Oct. Anno Domini 1814. Bolond Atyám hívott Psychének,Ez harmadik kereszt-nevem.Mindég Ámor karjában égek,A Lélek és a Szerelem Külön nem válható sohsem.Míg másúlásiban reménylek,Hívságos forgalomban élek,Tarka s vidám az életem; S ha majdan eggyszer…..
"Szarkasztikus és provokatív"
Martin McDonagh, az ír-angol származású kortárs drámaíró A párnaember című műve kisebb érzelmi-intellektuális sokk azoknak a nézőknek, akiket nem hagy hidegen a gyermekbántalmazás, a testvéri kapcsolat mibenléte, vagy az önmegvalósítás – márpedig valószínűleg…..
Bevallom, kissé kétkedve foglaltam helyet a Stúdió K színház parányi nézőterén, miután elolvastam a darab szinopszisát. Rosalie, az idős hölgy rövidesen bekövetkező halálának tudatában Zürichbe indul, hogy elbúcsúzzon az élettől – felkészültem egy közhelyes carpediemezésre, ehelyett úgy jöttem…..
“A sötétben szikra is világít, Jó reményem, el ne hagyj.”
Vörösmarty Mihály jól ismert drámai költeménye mindig feladja a leckét a rendezőknek, nem véletlenül. Ennek legfőbb oka az a csaknem kétszáz évvel ezelőtti nyelvezet, mely már saját korában is sokkal inkább líra volt, semmint színpadra…..
John Cranko / Pjotr Iljics Csajkovszkij / Kurt-Heinz Stolze: Anyegin
Balett az Operaházban
A világirodalom egyik legismertebb hétköznapi tragédiája Puskin Anyeginje, mely nemcsak irodalmi műként szembesít minket a legesendőbb emberi tulajdonságokkal, a tánc nyelvén is képes közvetíteni…..
Időutazásra hív a Karinthy Színház egyik legnépszerűbb darabja, A bolond lány. Marcel Ashard vígjátéka nem először kerül színre az itthoni deszkákon, olyan nagy színészek előadásában láthatták a hatvanas évek nézői, mint Domján Edit, Márkus László vagy Garas Dezső. Az évtizedekkel ezelőtti…..
„És minden mostban benne van a hajdan.”
A regény, amit kis szünetekkel kell olvasni, hogy percekig belebámulhassunk a semmibe. Amit időnként le kell tenni, mert égetnek a lapjai. Mintha egy szürreális fotóalbumot nézegetnénk, ami mégis mindennél életszerűbb. A szó szoros értelmében…..
Előzetes
Nem mindennapi élményben lehetett része annak, aki részt vett április 16-án a Radnóti Színház nyílt próbáján. Izgalmas dolog betekintést nyerni a színészi és rendezői munkába, kiváltképp, ha egy olyan lebilincselőnek ígérkező darabról van szó, mint A párnaember.
A fiktív totális…..
„Szörnyű, amikor megkísért a jóság"
"És monda a király : Hozzatok nékem kardot! És mikor odahozák a kardot a király elé , monda a király: Vágjátok két részre a gyermeket, és adjátok az egyik részt egyiknek, a másikat pedig a másiknak. Ekkor monda az az asszony, a kié vala a gyermek, a…..
„Nem szükséges, hogy én írjak verset, de úgy látszik, szükséges, hogy vers írassék, különben meggörbülne a világ gyémánttengelye.” (József Attila)
április 11-én született József Attila, akinek születésnapját 1964 óta a magyar költészet napjaként ünnepeljük. Talán kevesen tudják, hogy 5 évvel az…..
“mert annyit érek én, amennyit ér a szó versemben s mert ez addig izgat engem, míg csont marad belőlem s néhány hajcsomó”
(Radnóti Miklós: Tétova óda)
1999 óta minden évben március 21-én, a tavasz kezdetén ünnepeljük a költészet világnapját. Én pontosan 10 évvel korábban, gyerekkoromban…..
A kegyetlen kínai hercegnő története elsősorban Puccini operája révén ismert, a Radnóti Színház közönsége azonban a 18. századi Carlo Gozzi színművének adaptációját láthatja a színpadon újraértelmezve, 21. századi közegbe helyezve.
A mese a perzsa Ezeregy napok könyvéből származik és 1833-ban…..
A 20. századi irodalom nálunk talán kevésbé ismert, de a horvátoknál ikonikusnak számító Miroslav Krleza nevű drámaíró, költő és esszéista A Glembay ház című művét a Radnóti Színház 2015 decemberében vette fel a repertoárjába Valló Péter rendezésében.
A mű a klasszikus polgári dráma jegyeit…..
Az Ahol megszakad című kötete után Závada Péter tavaly újabb költeményekkel jelentkezett, Mész című műve pillanatok alatt beszédtémát szolgáltatott a kortárs magyar líra illetve a slam kedvelőinek.
Elszakadva a klasszikus versformáktól, rímtől, metrumtól, hagyományoktól, Závada ezúttal a…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz