Adatok
PR
7 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
1918-ban a háborús vereség és az Osztrák-Magyar Monarchia kezdődő széthullása következtében lemondott Habsburg IV. Károly császár és király. Így Magyarország – kiszakadva az OMM-ból és a függetlenedő nemzetiségi területek miatt jelentős területeket veszítve –…..
Aki azt gondolná, hogy március 15-ének előestéjén a tv-k majd elhalmozzák a nézőket a vonatkozó ünnepi filmkínálattal, az legalább akkorát csalódik, mint aki kereskedelmi tévén főműsoridőben akar ismeretterjesztő-, művész- vagy dokumentumfilmet nézni. Ráadásul még…..
Az Annales-körhöz tartozó híres francia történész, Georges Duby (Folytonos történelem címen magyarul is megjelent) visszaemlékezéseiben idéz fel egy tanulságos esetet. Miután írt egy részletes könyvet az 1214-es Bouvines-i ütközetről, felkérték, hogy a csatáról készülő…..
PR
2009.03.08 19:15:31
A Horthy-korszak és megismerésének forrásai című szeminárium óraterve Az óra kedd esténként nyolc órakor kezdődik az Eötvös Collegium Történész Műhelyében (218). 1. alkalom (február 17.): a félév tematikájának ismertetése, bevezető tanári előadás a korszakra…..
A töris filmklub ötlete egyáltalán nem eredeti. Mint ahogy az sem, hogy az ne csak egy klub legyen, hanem felvehető kurzus is egyúttal. Jó pár éve ott voltam, amikor Tapolcai László a kelet-európai nemzeti mítoszokat megfilmesítő alkotásokat gyűjtötte össze és vetítette a…..
A tavaszi félévben töris filmklub indul. Ennek a tematikája úgy állt össze, hogy azt mutassa be, hogy manapság hogyan jelenítik meg filmes eszközökkel a múltat az ókortól napjainkig. Olyan - szinte kivétel nélkül - közönségfilmnek készült játékfilmeket fogunk megnézni,…..
A talán legnevesebb kortárs brit történetíró, Eric Hobsbawm a Közép-Európai Egyetem (a budapesti CEU) egyik tanévnyitóján a történész feladatáról szólva azt hangsúlyozta, hogy kötelességük tényekkel helyesbíteni a nemzeti mítoszokat és a politikai hazugságokat – még…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Szerintem érdemes részt venni rajta.
Talán az is kiderül, hogy a terror jellemezte-e 1919-et?
Egyébiránt én nem tagadtam a terrort, hanem azt állítom, hogy egy szétzilált országban a rendteremtés során szükségszerű az erőszakos fellépés, s a túlkapások ennek velejárói. (Ahogyan ez több más országban is így volt.)
Ezen felül azt is állítom, hogy a terror mértékét a másik politikai oldal eltúlozva mutatja be, hogy a valóságosnál negatívabb színben fesse le a politikai vetélytársat. (Itt megint csak a nemzetközi párhuzamokkal való összevetés lenne fontos.)