Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Aakos7276

0 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
IV. Béla királyt mindenki a második honalapítóként ismeri, a fiát, későbbi V. Istvánt viszont kevesen tudják. IV. Béla magyar király és Laszkarisz Mária első gyermeke. 1239 október 18.-án született. A jog szerint ő volt a trónörökös. IV. Béla már 1246-ban adott ki egy oklevelet, miszerint fiát…..
Aakos7276 2022.01.06 13:25:52
@oassasa: Béla alatt a tatárjárással megtolt feudális széttagozódás felé vezetö úton már járt apja és nagybátyja is, gyakorlatilag a testvérek, unokatestvérek közötti trónviszályok történelme az Árpádok kora. Ez Béla alatt sem volt másképpen, de szerte Európában jellemzö, nemcsak a királyi házakra, hanem minden nemesi házra a primogeneritás mindent visz alapja miatt.
Béla nem lóg ki ebböl a sorból, sem a tatár (mongol) veszélyt, sem az utána követö idöszakot nem kezelte félre. Az akkori realitásokból eléggé jól jött ki az ország.
Aakos7276 2022.01.06 17:52:36
@gigabursch: a törekvés ez volt, mint a belháborúk elsödleges okai is. És ez nem csak az Árpádokat jellemezte. Hogy ebböl ténylegesen mennyi, hogyan valósult meg, az itt másodlagos.
Kivételnek talán csak I.László és Kálmán esete tekinthetö, de Kálmán hatalomrakerülése mögött is az elsöszülöttségi jog volt.
V. István esetében is, bár tekinthetö annak, hogy az öregebb király korábbi szándékát megmásítva mást szánt a trónra utódul, és így felrúgta volna az addigra kialakult "rendet", de erösen kétséges, hogy ez Béla akarata volt. Inkább ezek mögött inkább királynéi és Anna hercegnöi akarat illetve befolyás állt. Különös tekintettel István és növére közötti nem túl meleg viszonyra, valamint arra, hogy egy jó kapcsolatokkal beágyazott 40-50-es hercegnö befolyása egy relatíve igencsak tapasztalatlan és ifjú öcs felett (Béla herceg), kinek a tényleges uralkodását jelentette volna, adott esetben kinek a gyermeke örökölt volna (Béla macsói herceg, Anna fia?). Hogy mennyire erejét vesztette ez a vonal jelzi, hogy Iv. László alatt nem eset baja Köszegi Henriknek, amikor miszlikbe vágatta a fiút.
A kérdésre az első, ösztönös válasza mindenkinek alighanem a „persze, mi más?”, ugyanakkor könnyen előfordulhatnak olyan élethelyzetek (a legkézenfekvőbb a vegyesházasság), amikor ez nem is ilyen egyértelmű...
Aakos7276 2021.02.26 00:11:54
@Shortysinc: Nos. 22 éve Németországban, ebböl 12 éve ikerpár apjaként. Anyuka is magyar. Kezdettöl fogva csak magyarul beszéltünk a gyerekekhez, így mentek kb. másfél évesen oviba (KiTa-Kindertagestätte). Két év múlva az ovi javasolta, hogy vegyük külön csopiba a gyerekeket, mert a többi gyerek kezd magyarul beszélni. Megjegyzem az ovónök fele migrációs hátterü volt, a gyerekeknek pedig legalább 80%-a.
Az általános iskolában a gyerekeket sima német anyanyelvüként könyvelték el, a többiek felét viszont nem. Pedig otthon csak magyarul (volt) minden (köszi ncore) (kivéve a KiKA - Kinderkanal), söt még az au-paireink is mindig magyarok voltak. Most a gimis némettanárnö is anyanyelvi németként tekint rájuk, pedig én látom, hallom, hogy tévesztenek németül néha. Korábban nem, most már egyre többször kevernek bele német szavakat a magyar mondatokba. Illetve tükörfordítással használnak bizonyos szófordulatokat magyarul pl. Nem tudok látni - Ich kann nicht sehen. ha a TV elé állok. Bár naponta megy a "magyaruuuul!" mégis sokszor váltanak egymás között németre, föleg olyan témákban, ami itthon nem téma pl. lecke, játék.
Szerintem a gyerek minden szülötöl kapja az anyanyelvét. Töled a magyart, az anyjától a perui spanyolt (vagy kecsuát vagy ajmarát) a német majd jön magától. Két, három nyelv nem gond egy gyereknek. Ismertem olyan kislányt a helyi magyar suliból, akinek lengyel volt az apja, üzbég az anyja, oroszul beszéltek otthon. Az apa imádta a magyar kultúrát, megtanult magyarul, hordta a nemmagyar gyerekeit a magyar iskolába (heti egy fél délelött), oviba. A kislány 10 éves kora körül jól tudott oroszul, németül, jól elboldogult a lengyellel, a magyarral, az üzbéggel, francia iskolába iratták, úgyhogy az is jól ment neki, ott pedig második idegen nyelvnek megkapta az angolt is. Persze ehhez tehetség is kellett, az öccsei már nem muzsikáltak ilyen jól. De a tapasztalatom azt mutatja, hogy általános, hogy a gyereknek nem volt gond a többnyelvüség, sokszor akcentus nélkül beszéltek, pedig sokszor minkét szülö különözö nemzetiségü volt, így a három nyelv az majdhogynem alap volt. Nota bene, olyan csapat volt, hogy a román, német férjek is valamennyire megtanultak magyarul...
(a hosszú ö,ü-vel most szándékosan nem veszödtem... bocsi, ha valakit zavar)
Ami engem illet, az otthoniak szerint "régebbi" magyart beszélek....WTF???? Régebbi??? Ja, kevés szlenget használok, de ez mindig is így volt... Másik oldalról meg amúgy 30 éve nem tudom megszokni ezeket a kib...tt német névelöket...