Adatok
Tompa Balázs
0 bejegyzést írt és 2 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Salamon király (I. András fia), unokatestvéreivel Géza és László hercegekkel (I. Béla fiaival) 1068-ban vívta a győztes cserhalmi csatát az Erdélybe betörő Ozul seregeivel szemben. Az előzőleg Erdély nagy részét végigpusztító besenyők már kifelé vonultak az országból, amikor a magyar király a…..
Tompa Balázs
2016.10.03 10:49:54
A korszaknak jellemzője a lovasság kettős rendszere. Könnyű és könnyű vértes egységek nagy száma, mellett a komolyabban felpáncélozott nehézlovasság -ami ebben az időben még nem volt annyira elnehezülve mint a 14-15. században!- volt a magyar, de a keleti hadseregeknek is a két fő csapatneme. Az ezredfordulós nagy változás valójában az volt, hogy a keleti típusú vértes lovasságot nyugati frank és bajor alapokon szervezték át. Sajnos a fegyverzet változásain kívül nem sokat tudunk arról hogy ez a lovas felszerelésekben és magában a lovagló stílusban mennyi változást hozhatott. A fenti ábrázolások már mind a 14. században, ill. utána készültek így magáról László idejéről már nem hordoznak információkat. És azt s hozzá kell tenni, hogy az alkotók, mind nyugati mesterek voltak, így valószínű, hogy az ő általuk ismert és nagyra tartott lovagló stílusban és azok magasrendű jármódjaiban képzelték és alkották meg a történet ábrázolását (minél szebb és művészibb legyen). Azonban hogy ez a 11. században és később is mennyire volt a magyar lovagló stílus sajátja erősen kérdéses!
A pusztai foglalkozások között, akárcsak egykor, ma is a csikósoké a legnagyobb respektnek örvendő. Igazán látványos, amint a csikós ostorát pattogtatva, szilaj lovakon terpeszben állva vágtat a pusztában. Filmünk hőse, Bordás Ádám is tud ilyen kunsztokat, ám a csikós…..
Tompa Balázs
2015.09.10 12:23:35
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz