Adatok
BME FTT
87 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék
Mégsem blöff a 17. század legfontosabb felfedezése
2021.03.03 23:32:12
De sajnos nem is értékes tudományos felfedezés. Michiel Van Langren csillagász (1598-1675) híres paragrafusáról van szó, amelyet a tudománytörténészek évszázadok óta számontartanak, de elolvasni nem tudnak, mivel a bekezdés teljes egészében kódjelekből áll. Langren titkosított leírása a kora-újkor…..
Az Agymenők szituációs komédiában feltűnő hét főszereplő 12 éven keresztül szórakoztatja a nézőket ugyanazokat a különc ruhadarabokat viselve. Nem hétköznapi, furcsa és állandó öltözködésük arra enged következtetni, hogy ruházatuk mélyebb jelentéssel bír, mint, hogy egyszerűen azt mondhassuk: a…..
„Ha a Hold a hetedik házban áll, és Jupiter Mars mellé kerül, akkor béke honol a bolygók közt, és a csillagok szíve felderül.” Ezekkel a sorokkal indul a Hair című musical kezdő dala (mármint magyar fordításban), kifejezve a korszakos musical által bemutatott hippikultúra vonzalmát az asztrológia…..
BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék
Távoktatás: pedagógiai tűzoltás vagy a COVID-19 csodaszere?
2020.11.04 09:00:00
Shivangi Dhawan „Online tanulás: Csodaszer a Covid-19 krízis idején” címmel a Journal of Educational Technology Systems c. folyóiratban idén megjelent cikke az oktatás azon kihívását tárgyalja, amellyel tanárok, tanulók, szülők világszerte szembesültek: a hagyományos oktatás gyors és kényszerű…..
A nyelvhasználatról, a nyelvi kommunikációról írja Kálmán László: előre gyártott „paneleket” szokás bizonyos esetekben használni, ugyanis a nyelv a korábbi tapasztalatok tárháza. Ilyen előre gyártott „panelek” a szólások és közmondások. D. Crystal úgy jellemzi őket, mint a népi bölcsesség…..
Joan Steigerwald Kísérletezés az élet határain: organikus vitalitás Németországban 1800 körül (2019) című könyvében azt állítja, hogy ideje újragondolnunk az életről való gondolkodás történetét. Steigerwald szerint a korabeli német természetfilozófia ideológiai okokra való visszavezetése elnagyolt…..
BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék
„Nem voltál futni? Irány az agysebész!”
2020.07.16 15:18:41
Aki sportolt már komolyan, vagy hosszú diétára fogta magát, az tudja, hogy ezek a tevékenységek sokszor legyőzhetetlennek tűnő kihívások elé állítanak minket. Ez sokszor még akkor is igaz, ha tudjuk, hogy az edzésnek köszönhetően oldódik a stressz, egészségesebbek leszünk, és elégedettek leszünk…..
BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék
Ami a Jóbarátok bravúros tárgyalóinak sem sikerült
2020.06.24 09:00:00
A Jóbarátok színészei a sorozatban viccesek, néha kicsit butuskák, a színfalak mögött azonban rendkívüli módon összetartók és okosak voltak. A harmadik évad tárgyalásaira fordulva egy zseniális húzással egyesítették érdekeiket, amely révén aztán tárgyalási sikert tárgyalási sikerre halmoztak.…..
BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék
A Nevek Harca, avagy a „Yanny vs. Laurel-ügy”
2020.05.20 09:00:00
A szerencsések, akiknek a karanténhelyzet jobbára csak számtalan felszabadított órát, alapos kézmosást, egyre formásabb vekniket, DIY barkácsolást és #maradjotthon koncerteket eredményezett, nagyszerűen elszórakoztathatják magukat egy látszólag egyszerű kérdéssel: Yanny vagy Laurel? A közösségi…..
BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék
Négy érv az „X érv az Y mellett” séma ellen, azaz mi a baj a listaérveléssel
2020.05.06 09:00:00
A listaérvelés
Az „X (darab) érv az Y (dolog) mellett” (vagy „…ellen”) egy igen népszerű műfaj. Online és nyomtatott sajtótermékekben, blogokon, és általában a publikus térben rengetegszer találkozhatunk a „10 érv a vegán életmód mellett” vagy az „5 érv a torrentezés ellen” típusú szövegekkel –…..
A kijárási korlátozás időszakában időnket otthon töltjük, s szükségképpen elgondolkodik az ember, de különösképpen a városlakó, vajon milyen célt szolgáltak eredetileg helyiségeink, milyen életforma és normarendszer fizikai megtestesítői voltak ezek. Hogy épp a reprezentáció vagy a praktikum volt-e…..
Freddie Mercury és a Queen 1986 júliusában közel hetvenezer rajongó előtt szenzációs koncertet adott Budapesten. Gondoljunk bele, hogy a szocializmus idején milyen nehézségeket jelenthetett egy világszinten híres, nyugati tőkés országból jövő együttest szerződtetni! Vajon milyen feltételeket kellett…..
Írásom első részét azzal zártam, hogy az előítéletes gondolkodásnak, s még inkább annak, hogy az előítéletek milyen mértékben válnak tettekké, fokozatai vannak.
Mielőtt rátérnék erre, utalni kell egy fontos körülményre. Az előítélet komplex és sokrétű képződmény, gyökerei a kognitív társadalmi…..
1990-et írtunk, amikor a CIA udvarán elhelyezték az azóta nem kis népszerűségnek örvendő Kryptos szobrot. Ahogyan a műalkotás neve is utal rá, a hatalmas, betűkkel átlyuggatott rézlapon titkosított szövegeket olvashatunk; négy darab, különböző módon titkosított szövegrészt, amelyek közül a negyedik,…..
Jelen posztban a paleontológia, vagyis őslénytan, illetve az evolúcióbiológia 20. századi történetének egyik legizgalmasabb szeletét fogom bemutatni: azt az időszakot, amelyet a tudománytörténészek paleobiológiai forradalomnak neveznek.
A 70-es évek első felében a paleontológián belül megjelent egy…..
Az orvostechnika fejlődésével egyre több lehetőség nyílik az emberek egészségének fenntartására és életük meghosszabbítására. Gyógyszerek, implantátumok, sebészeti eszközök, CT és egyéb eszközök segítik mindezt. A régóta használt művégtagok mellett ma már a különféle mesterséges belső szervek…..
Elliot Aronson A társas lény c. könyvében csak a negatív előítéletekkel foglalkozik, s olvasói úgy vélik, jó oka van erre: ezek jelentenek problémát. Meghatározása szerint az előítélet „ellenséges vagy negatív attitűd valamilyen csoporttal szemben – olyan attitűd, amely téves vagy nem teljes…..
BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék
Lehet-e azonos nemű pároknak gyermeke?
2020.01.15 12:24:21
Mint minden eldöntendő kérdéstől, a fentitől is azt várjuk, hogy vagy egyértelmű „igen”, vagy egyértelmű „nem” legyen rá a helyes válasz. Gyanúm szerint sokan mégis azt a választ adnák erre a kérdésre, hogy „attól függ”. Sőt, még arra is hajlanék, hogy nekik adjak igazat. De mitől is függ…..
Fagyapó, Karácsonyi Srácok, szentek, kecske, gnóm - csak néhány példa a különböző népek téli ajándékhozói közül.
A karácsonyi filmdömping - a Télapu és társai - sokakat szembesít azzal, hogy Amerikában például a Mikulás adja az ajándékot. Annak, hogy egyes országokban más-más személyek, esetleg…..
Hans Radder, Az elüzletiesedéstől a közjóig: a tudomány, a technológia és a társadalom újraalkotása (2019) című, idén szeptemberben megjelent könyve megkísérli feltárni a rendszerszintű problémákat napjaink tudományos közösségeinek működésében. Radder szerint a problémák gyökere az értékek nem…..
A mesterséges intelligencia, a biotechnológia és a közösségi média gyors ütemű fejlődése olyan bonyolult etikai dilemmákat vet fel, amelyek nem válaszolhatók meg kizárólag mérnöki megközelítéssel. Válaszkísérletek a tudomány több szegmensében is születnek, ilyen például a technikafilozófia is. Hogy…..
BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék
Megjelent az Információs Társadalom folyóirat következő száma!
2019.11.29 15:00:13
Az Információs Társadalom folyóirat célja, hogy az információs társadalom tudományterületével („information society studies”) foglalkozó kutatásoknak, szakmai diskurzusoknak és a témakör gyakorlati kérdéseinek fórumot biztosítson. A periodika megjelenését a BME Gazdasági és Társadalomtudományi Kara…..
Vizet prédikál, s bort iszik, mondják valakiről. Vagy egyetlen szóval jellemzik: farizeus. Mindkettő erkölcsi ítéletet fejez ki, azt a magatartást minősíti, amikor a szavak és tettek nem fedik egymást.
A farizeus szó eredetileg az ókori zsidóság egyik csoportját jelentette, negatív erkölcsi…..
BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék
Az ógörög kombinatorika: Mai ásatások a tudománytörténet ősi rétegeiben
2019.11.06 09:00:00
Az ógörög matematika a tudománytörténet egyik legkedvesebb szerelme. Rengeteg kitűnő koponya kutatta az évszázadok során, számtalan értelmezés született a fennmaradt szűkös forrásanyagról, és folyamatos inspirációt tudott nyújtani a matematika történetének minden korszaka számára. Radikálisan újat…..
A tudósokról alkotott sztereotípiáink legtöbbjében a kutatók ősz hajú vagy kopasz fehér férfiak. Elképzeléseinkben fehér köpenyt hordhatnak, lombikokkal játszhatnak, esetleg egy rendetlen szobában könyv fölé hajolva keresnek valamit, vagy egy táblára írnak valamilyen bonyolult képletet.…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz