Adatok
Támba Renátó
16 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Megjelent Támba Renátó Gyermekkor a vásznakon (A dualizmus kori gyermekszemlélet az alföldi iskola festészetében) c. szakmailag lektorált tudományos kötete a Storming Brain nevű fiatal tudományos kiadónál. A könyv nem más, mint disszertációjának átdolgozott változata. A mű írója doktori értekezését…..
Innocent Ferenc (1859-1934) Budapesten született egy francia tisztviselő fiaként. Először a Műegyetemen tanult, majd beiratkozott a Mintarajztanodába, ahol Székely Bertalan tanítványa lett. Nemsokára Bécsben folytatta akadémiai tanulmányait, majd 1880-ban Charles Verlat-nál tanult Antwerpenben.…..
A dualizmus 1880-1910 közötti időszakában a művészek rendkívül kiszolgáltatottá váltak az általános korízlésnek, hiszen ekkortól fogva pályázatok és állami ösztöndíjak sora csábította őket az anyagi jólét útjára, s egyúttal arra, hogy behódoljanak „a kultúra állami irányítói által hitelesített…..
Vastagh György (1834-1922) Szegeden született egy székely eredetű, polgárosodott családban. Képzőművészeti tanulmányait 1854-ben kezdte meg a bécsi akadémián, majd 1858-ban Kolozsvárra települt. Ekkortájt hívta fel környezete figyelmét tehetségére Mikó Imre, így aztán a művész egymás után festette a…..
Veress Zoltán (1868-1935), Liezen-Mayer Sándor és Hackl tanítványa, az Erdélyi Szépművészeti Társaság egyik alapító tagja volt. Gyermekalakjait gyakorta helyezte allegorikus („A szüret allegóriája”, „Az ősz allegóriája”) vagy mitológiai („Szűz Mária a gyermek Jézussal”) kontextusba, gyámoltalan,…..
Szobonya Mihály (1855-1898) a mintarajziskolában, majd a Müncheni Akadémián tanult, előbb Székely Bertalan, utóbb pedig Wagner Sándor és Otto Seitz voltak mesterei. Nosztalgikus hangú, anekdotikus népi zsánerképein megjelenik a gyermek alakja is, mely – miután idillikus környezetbe helyeztetik –…..
Peske Géza (1859-1934) képeit nagymértékben meghatározták gyermekkori emlékei. Gyermekkorára ő maga jóízűen emlékezett vissza, gazdatiszt apja korai elvesztése és a szegényen maradt család nélkülözése ellenére is. Olyan gyermek volt, aki „futkározott a hímes réteken, részt vett az aratók és…..
Walter Sauer (1889-1927) belga festő és grafikus, akinek művei időnként némileg James Ensor – szintén belga festő – képeit juttatják eszünkbe. Művei rendkívül találóan rögzítik az érzékeltetni kívánt fő karaktervonásokat, gyakran pedig igen szatirikusan, groteszk módon…..
Gyermekábrázolás az ókori szobrászatban
A gyermekkor ábrázolása már az ókori Egyiptom szobrászatában megjelent, mégpedig az anya-gyermek kapcsolat kontextusában, összefüggésben az anyaság tiszteletével (ld. „Aní intelmei”)[1], illetve Ízisz istennő kultuszával. A szobrok…..
Rossz gyerekek márpedig nincsenek, csak nem megfelelő neveltetés. Vannak magatartászavarok, vannak agresszívan viselkedő gyermekek, de viselkedésük soha nem természetükből fakad, s bármit is észlelünk a gyermekkel kapcsolatban, megváltoztatható, de semmiképpen sem akkor, ha…..
Vincent van Gogh a modern művészet egyik legismertebb alakja, aki vérmérsékletének, szociális érzékenységének és végtelen műveltségének köszönhetően rendkívül szuggesztív erejű művészetet volt képes létrehozni, amely fontos inspirációs forrássá lett a későbbiekben az…..
Pablo Picasso, a malagai származású művészóriás életművét többnyire rendkívül változatos képet mutató, szerteágazó munkásságként ismerjük, ugyanakkor a művészettörténeti összefoglalók rendszerint viszonylag nagy hangsúlyt helyeznek művészetének kubista szakaszára,…..
Edvard Munch (1863-1944) norvég szimbolista, korai expresszionista festő, akit képeinek kultúrakritikai hevülete okán okkal sorolhatunk Ibsen, Strindberg és Ensor mellé, hiszen ezek a művészek szintén munkásságukat szentelték annak, hogy lemeztelenítsék a nyárspolgári társadalmat…..
A gyermekek megjelenítésének az ókori görög művészetben a kései klasszikus korig – Képhisodotos „Eiréné a gyermek Plútosszal” (Kr.e. 370 k.) és az ő fiának, Praxitelésznek „Hermész a gyermek Dionüszosszal”[1] (Kr.e. 330 k.) c. márványkompozíciójáig – nem igazán…..
Az anyaság eszményének megfogalmazásával már harmincezer évvel ezelőtti időkből is találkozhatunk. Az alsó-paleolitikum olyan alkotásai, mint a Willendorfi vagy a Wisternitzi Vénusz már a „Nagy Anya” mítosz és a termékenységkultusz szolgálatában állottak. A kor embere úgy…..
A következőkben az őskőkorszak ún. „anyaistennő”-szobrászatával kapcsolatban felmerülő hagyományos feltételezések, interpretációk kerülnek tárgyalásra. Ezek a hagyományos feltételezések ma már problematikusak, az újabb meglátások ismeretének hiányában azonban ezeket…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz