Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Sári Balázs

0 bejegyzést írt és 2 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Sziasztok! Mai alanyomat tonkacsa nevű olvasónk ajánlotta nekünk még régebben. Bevallom, mindig kicsit parázok, ha egy olyan animéról kell kritikát írnom ami másoknál az Ultimate No.1 helyen áll és remélik, hogy mi is hasonló véleménnyel leszünk róla, de ha mégsem, akkor…..
Sári Balázs 2015.08.20 15:10:17
A történet az Edo korban játszódik, ami az 1600 és 1800 kötöttre tehető nagyjából, szóval inkább a középkor vége, de ne zavarjon meg a japán és az európai középkor nem fedik egymást. Japán később újít, ha lehet így mondani.
Nyilván a sorozat sem egy történelem óra így kerülnek bele oda nem illő dolgok, de ha következetesen használja a rendező ezt a formulát akkor nincs vele probléma. Ilyen a szemüveg.. vagyis annak inkább a formája amit Jin visel pl, aztán a baseball ami az 1800 évek közepétől indul ami majdnem egybe esik az Edo kor végével. És ott van még a kritikát író nagy kedvence is a hip-hop. Ami 100% amerikai és a XX. század egyik vívmánya.
A kritikában kissé zavaró az ez miatti fanyalgás mivel nem csak az opening sajátja, az egész sorozat úgy épül a hip-hop alapokra mint a fentebb említett Cowboy Bebop a jazz, blues és soul dallamokra.
Feltűnik a beatbox, a break tánc és a graffiti is mint ennek a szubkultúrának az elemei.
Egy kicsit nekem olyannak tűnt, persze nem olyan egyértelműen, mint a Magyar vándor című film. Nem pár hét vagy hónap alatt zajlik le a cselekmény hanem 200 éve alatt, végigszáguldva a Japán történelem nagy változásán. A sorozat vége erre fut ki, a keresztény térhódításra és a kifelé való nyitásra. Az utolsó részben, a tradicionális japánt képviselő Jin és a káoszt szimbolizáló Mugen is elveszti a kardját, lehet én látom bele de elég erős szimbólum. Japán az Edo kor után teljesen megváltozik, vége van a befelé fordulásnak, és erősen elkezd nyugatiasodni.
Sok részben feltűnnek olyan dolgok is amik amolyan oktató jelleggel mesélnek a történelemről, ennek narrálását pedig a, szégyen fejemre nem tudom a nevét, álruhás nyomozó adja, ilyen pl az emberkereskedős/festőművészes epizód. Az elásott kincses részt viszont nem tudom hová rakni, gyanítom az egész egy begombázott élmény volt :D Bár abból is kapunk némi infót a japán kultúráról.
Szóval de, a japán középkor végén játszódik :D
Sári Balázs 2015.08.20 15:36:22
@Sári Balázs:
Még egy kis gondolat)
Érdekes amúgy a baseballos részben érezhető enyhe gúny Amerika felé ami például az evőversenyes részben egyáltalán nincs meg a Hollandok irányába, sőt, egy komoly témét is feszeget.
Bevallom mikor vége lett az utolsó résznek kicsit csalódott voltam, hogy Jin és Mugen nem haltak meg, és így egy amolyan nyugati sorozat happy end hatását keltette bennem, és kellett pár nap míg feldolgoztam a látottakat. A történet valami végéről mesél amiben ottvan az új kezdet szimbóluma, a két hősnek így nem kell meghalnia, egyszerűen újra kell kezdeni, ebban van némi sintoista szemlélet is.
Fuu története és annak lezárása pedig az "út" filozofiája. Ahol nem a cél a fontos hanem a célig vezető út. Fuu utal is erre mikor elmonja Jin-nek, hogy nem akarja hogy véget érjen az utazásuk. Ennek szellemiségében
az ő lezárása nem drámai vagy epikus. Gyors és érdektelen, de ennek így is kell lennie.