Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Yale Boy

0 bejegyzést írt és 2 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Sokszor tesszük fel a kérdést egymásnak, no meg persze saját magunknak is: boldog vagy-e, boldog vagyok-e. Nagyon erősen, szinte ösztönszerűen benne van minden ember gondolkodásában, mint a létünk egyik legfontosabb célja, hogy erre a kérdésre igennel kell válaszolnunk, azaz…..
Yale Boy 2013.06.14 23:14:44
Kedves Tünödö,

Engedd meg, hogy “blogosan” tegezödjek, es bocsasd meg az ekezet nelküliseget, nem magyar billentyüzetem van. Elolvastam a cikked, es nagyon tetszett.

"De mit jelent boldognak lenni? Hogyan lehet a boldogságot definiálni?" - irtad. Pontosan erre kezdtem el en is keresni a valaszt evekkel ezelött. Olvastam relevans könyveket es az volt a gondolatom, hogy valoszinüleg egy kutatasi modszer lehet sok embert megkerni, hogy irja körül egy pillanatat, amiben igazan boldog volt. A kellö szamu törtenetben pedig meg lehet talalni az altalanos motvumokat. En csupan önmagamtol követeltem törtenetet, de azt sokat.

Alapul vettem, hogy szerintem a boldogsag nem egy allando – mondjuk napokig tarto – allapot – az inkabb az elegedettseg erzese. Hanem a boldogsag az en olvasatomban egy eksztazisszerü, vagy annal akar kicsivel hosszabb, mondjuk oraig tarto erdekes, de mindenkeppen pozitiv allapot.

Igy az elmult evekben rögzitettem a reszeltes körülmenyeit azoknak a pillanatoknak , amikor boldogsagot ereztem, es elhataroztam, hogy bizonyos szamu minta utan kielemzem majd. Eredetileg a sajat magam megismerese utani vagy hajtott. A cikked nyoman azt ereztem, ha “belefutottam” valakibe, aki eröfeszitest tesz abba, hogy elgondolkozzon a boldogsag definiciojan es azt meg is osztja, jogosult arra, hogy egy masik ember is megossza vele a sajat kutatasait ugyanabban a temaban. Meg ha az nem is kimondottam a megosztasra született.

A 40 mintabol törtent elemzes es altalnositas alapjan a boldogsag mulo pillanatai szamomra olyan momentumok, amikor:

• Megvan a lehetösegem latni a multat. Hogy meglegyen az a “Jee, regen en is olyan bizonytalan voltam” “Regen en is ilyen pincsikutyaszerüen viselkedtem” “regen en is ilyen hülye szituaciokba keveredtem” “en is igy elhanyagoltam magam” , mint ö /ök / mint az a szituacio. Hivjuk ugy, hogy ez (-1)-böl 0-ba vezetö növekedes megtapasztalasa.

• Ezen felül, az elözövel egyidöben van lehetösegem atelni a jövö perspektivajat. A boldogsag pillanataiban (vagy az elött valamivel) vizualizalom az agyamban, hogy vajon idealis esetben mit fog eredmenyezni az, amin jelenleg dolgozom / amiert jelenleg teszek lepeseket. Ez legyen a 0-bol 1-be vezetö növekedes. Plusz az az erzes, ami a “remeny” szoba van süritve, valami olyasmi, hogy:
“bizok abban, hogy amit a jelenben csinalok, az pozitiv eredmenyt hoz, es a bizalmam annak ellenere is el, hogy jelenleg meg nincs kezzel foghato nagy eredmeny”.

• Az eksztatikus elmeny alapfeltetele tehat a ket, fent leirt erzes egyidejü atelese, hogy egyszerre legyen jelen (vagy kepzeletben vagy fizikailag) a “-1” es “0”, illetve a “0” es az “1” közötti különbseg. Ez a mult es a jövö közötti oriasi szakadek szimbolizalja a massziv növekedest az eletünkben. En ugy nevezem el, a “+2” elmenye.

• A “+2” elmenye mellett a jelenlegi körülmeny sem tartalmazhat semmi zordat. A jelennek, a momentumnak is a pozitiv arcat kell mutatnia, különben pozitiv eksztatikus erzesröl szo sem lehet. Egyszerü dolgokra gondolok, lehet ez a jelenbeli elmeny egy jo idöjaras, egy szep epület, egy jo limonade, egy “jol erzem magam a testemben” erzes
Yale Boy 2013.06.14 23:22:53
Es ha megfigyelem az eseteim, akkor az eksztatikus allapot az itt következö tenyezök nelkül sem következik be:

• Megfigyeltem, hogy alatalaban a boldog allapotot megelözö idökre (alt. napokra) az is jellemzö, hogy kepes vagyok sok dolgot egyszerre kontrollalni. Ezen nem hatalmat ertek, hanem azt az erzest, amikor azt erezzük, hogy a maganeletünk, a munkank sokoldalu kihivasai közül kiemelkedöen sokat tudtunk akar gyorsan, akar frappansan, vagy akar bölcsen megoldani, szituacionak megfelelöen valogatva a modszerek között. Teniszes hasonlattal: “Ha tizfelekeppen erkezett a szerva, kepes voltam tizfele visszaütesi modot elöhuzni a repertoarombol, es minden esetben a tiz közül pont azt, amelyik sikerre vitt.”
• Amit a boldogsag pillanataiban csinalok, az altalaban olyan dolog, amit halogattam, esetleg korabban bagatelizáltam ezek fontossagat. Ez az a dolog, aminek az adott idöszakban a legnagyobb kockazatot tulajdonitottam. Altalaban tudat alatt, hiszen kockazatfelvallalo emberkent tudatosan egyebkent ennek megoldasaval kezdtem volna. De a tudatalatti megis csak ennyit küldött üzenetkent: “ezt hagyd a vegere”. Majd pont az okozza a boldogsagot, amikor ezt megteszem. Es egyben elöall az az erzes, amit szerintem mar mindannyiunk erzett:
“huu, de jo, hogy ezt megcsinaltam, nem is ertem, miert hallogattam eddig. Pedig ha öszinte vagyok önmagammal, legbelül mindig is tudtam, hogy ez fontos”.
Persze, a halogatas, a fej homokba dugasa a kockazat csökkenteset jelenti – meg ha tudat alatt is törtenik. Erdekes meg, hogy altalaban attol függetlenül, hogy tudjuk, hogy a problemat egyaltalan nem oldottuk meg az elsö lepessel, hiszen tudataban vagyunk, hogy nagyon sok van vissza, megis a halogatott ügy mar az elsö lepes megtetelevel a tudatunkban atkerül a kontrollalt dolgokkent szamon tartott ügyeink köze. Az elsö lepes elötti negligalas, es az elsö lepes utani idöszak tehat mind kisebb kockazatu, mint az elsö lepes pillanata. Ennek megtetele tehat kockazat csucspontja, atelese. Kutatasaim szerint az en bolsogsagomnak ez is resze.

Egy mondat erejeig a tudomany nyelven szolva:
A megfigyelten vegzett sok minta alapjan a boldogsag a megfigyeltben az alabbi tenyezök jelenletevel alakul ki:

A kellemes jelen; a “+2” elmenye; a multi-kontroll; a bator elsö lepes
– mindez szimultan (orakon belül).

Es mi lehet az ok oka? A kellemes jelenben ott van a szeretet. A “+2” elmenyeben a szemelyes növekedes. A “-1” es “0” szembeallitasaban a korabban nemszeretett szemilyesegresz feletti gyözelem, a diadal szignifikancia-erzesevel. A “0” es “+1” összehasonlitasban ott rejtezik a “remeny”.
A bator elsö lepes soran a kockazatot eljük at. A multi-kontroll ambivalensen a biztonsag erzeset adja.

Ez alapjan talan igaza van Tony Robbins-nak, aki azt allitotta, hogy az elegedettsegnek (ö “happiness”-nek mondta, en a sajat felfogasom szerint hadd nevezzem elegedettsegnek) a fokmeröje az, hogy az adott pillanatban milyen viszonyban allunk – “milyen baratsagban vagyunk” – az alabbi tenyezökkel: biztonsag, kockazat (igen, egyszerre), szignifikancia, kontribucio, növekedes es szeretet.

Remelem, sikerült a boldogsagrol valo gondolataidhoz valamit hozzatenni, ahogy Te hozzatettel az enyemhez.

Üdvözlettel, Yale Boy