Regisztráció Blogot indítok
Adatok
e2ender

0 bejegyzést írt és 6 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Ahogy egyre több digitális eszköz vesz körül bennünket, érdemes még nagyobb figyelmet szentelnünk az érzékeny adataink védelmére is. A biztonság felé vezető út egyik legfontosabb lépése, hogy tisztában legyünk azokkal a kockázatokkal, amelyekkel az adataink biztonságát veszélyeztethetjük. Mi az 5…..
e2ender 2021.02.02 10:04:16
@ramipali: Tovább megyek, vigyázni próbálunk a személyes adatainkra, de minden portálon tolják a képedbe a legnagyobb adattolvajok linkjeit, - színes mezőit, - regisztrálj, lépj be FB accountoddal, (Google, Twitter, stb.,... - és itt is!) Miért gondolom úgy, (és vajon rosszul gondolom-e?) hogy ez alapból a "vizet prédikál, de bort iszik" viselkedés!!!
Nem is olyan régen volt az az időszak mikor a számítástechnika az a része amiket az emberek a mindennapokban használnak örületes mértékben fejlődött. Evidencia volt, hogy váltani kell az újra, pl. DOS-ról a grafikus felhasználói felületre. Ennek az időszaknak vége, mind a…..
e2ender 2015.10.29 11:24:08
A felhasználók rontották el?

Voltak a korai Windows-ok, a koncepció az volt, hogy a felhasználók hajlandók a számítástechnikát megtanulni. Ma a Windows 10 világa, már nem erre a feltételezésre épül.

Valljuk be őszintén, jogosan. Közben a fejlesztő technokratáktól, azaz a "szakértő őstermelőktől" a terjesztést, a pénzkeresést átvették a menedzserek, a marketingesek. Közbeékelődött egy olyan réteg aki ugyan nem ért az átlagos felhasználónál jobban a számtechhez, de ebből akar megélni. Ráadásul rájött arra, hogy ebből, - azaz a relatív tudatlanság fenntartásából, - kíválóan meg lehet élni.

Már tudatosan törekszik arra, hogy gyors időközönként leváltsa az egy rendszerhez tartozó "tanulóidőszakot". Másként kinéző, tulajdonképpen indokolatlanul átvariált, szoftvert vagy operációsrendszert dobjon a piacra, mindenféle komformítást nélkülözve az előző verzióhoz képest. Elvéve a tanulási kedvet azoktól is, akik az előző rendszert már kezelték valamennyire. Ma a felhasználók sokan hátradőltek ezekre a hatásokra, és megelégednek egy okosmobillal, tablettel. Sokan már elutasítják, "szivatás" hagyományos számítógépes formáit, - de vannak akik, már a megtapasztalt "okosmobil" helyett is keresnek "butábbat", - persze "kiöntve a fürdővizzel együtt a gyereket is".

A szoftverfejlesztő "terror" igazából csak most indult be, hogy a felhasználók tömegei "kapituláltak". A fejlesztő réteg most úgy gondolja, áthidalja a "nemtanulás-nemtudás" szakadékát saját magával.

Mellesleg, így ő mondhatja meg, mikor kell vásárolni újabb verziót, a szoftveréből, melynek licenc-használati jogát, mostmár inkább csak határozott időre bérbe adja. Nem..., a szoftver nem egy eladható ipari termék. A Vevő a pénzéért nem egy munkaeszközt kap, hanem annak igéretét, hogy ügyelnek helyette a munkaeszköz termelékeny, hatékony mivoltára, (meg persze egyéb nem definiált tulajdonságaira), természetesen ezért cserébe folyamatos "fejőstehénné" léptetik elő. Sajnos az ígéret legtöbbször csak ígéret marad. (az elmondottakat kiválóan alátámasztja pl. a Windows 8-10 METRO-ra írt legtöbb program "használhatósága" - /és az, hogy ez ügyben csak helyben topogás van már évek óta/, - egy átlagos Windows-felhasználó számára.)

(Azaz a fejlesztő cégek, "ha nem lehet használni lapátosnak, akkor jó lesz homokzsáknak" elv mentén gondolkodnak most a felhasználókról.., és tisztelet a kivételnek, mert persze vannak tisztességes "fejlesztőműhelyek" is.)

A vázolt helyzet kiterjesztődése, azaz az "erőszakos szoftverfejlesztési trendek" kialakulása, tulajdonképpen a felhasználók tömegében kialakult vagy kialakuló "számtech-érdektelenség" miatt következhetett be. (Ha az ember felismeri, hogy valamilyen rendszernek csak játékszere, elveszti az érdeklődését és "továbbáll", lévén a teremtő szándék, a részvétel, a valódi megélés igénye az ember veleszületett és elidegeníthetetlen tulajdonsága.
e2ender 2015.10.30 10:53:04
Ahogyan én tapasztaltam, (10-15 év), - és ez az ami sehogyan nem fér jelenleg amerikai, vagy szoftver-fejlesztő fejekbe, - az átlagfelhasználónak mindig is szüksége volt segítségre és lesz is. Legtöbben a Facebook-fiók (Google-fiók, Microsoft-fiók, stb.) regisztrációját sem tudják rendesen egyedül elvégezni. Nem egy operációs rendszer beállítását, (Úgye, a fejlesztői alapállás az: "Ó milyen egyszerű a telepítés, csak 2-3 kattintás....," - de a hozzáértők már tudják, ezzel még csak kezdetét veszi a "kaland"....!

Ki merem jelenteni, óriási hatással van egy rendszer tömeges elterjedésére, de a használatára is, hogy a hozzáértők, a maguk körében mit mondanak, ki és hova teszi le a "voksát". És milyen példával jár elől.

Ha a szakma, folyamatosan az Androidól beszél, és minden fórumon (szinte a G. fizetett agitátoraiként, az Androidos telefonokat "tömjénezi" akkor hiába jobb a "Windows Phone" rendszere, főként általános használatra, akkor az nem fog elterjedni. (Sokkal problémamentesebb a használata, és a jobb készülékek olcsóbbak is.) Csak az elmút 1-2 év rövid időszakának "hétmérföldes" hatása van ilyen téren. Akkor beszélhetünk a VISTA oprendszerről. Ha hardver ,valamivel erősebb kerül alá, a legjobb rendszer lenne ma is. (Biztonságosabb, védettebb a behatolásoktól, vírusoktól. Sokkal többet dolgoztak rajta, kiforrottabb is lett, mint bármelyik másik piacra került Windows verzió. Gyakorlatilag a sok kis "hozzáértő" szakmabeli kivégezte az elterjedési lehetőségét.

Tehát azt állítom, a hozzá nem értő tömegek, ránk, valamivel tapasztaltabbakra hallgatnak, mert ha az átlagember valamihez nem ért, akkor van annyi esze, hogy odafigyel azokra akik nálánál többet tudnak a témáról, (vagy a számára jól-rosszul értelmezhető "jelekből" úgy sejti, hogy többet tudnak. Persze nem egyénenként van hatása egy-egy "szakmai" vagy nevezzük "hozzáértői" állásfoglalásnak, de a tömeges mindenképpen. (És itt tudatosan idézőjeleztem!)

Leszögezhetjük (felőlem!) nyugodtan, néhány 100 ezer hozzáértő csinált a világon kariert a Google Chrome-nak, az Androidnak is. Nem a tömeges és releváns igény ezekre. Nem sikerültek olyan jól a termékek, hogy találkozzanak a fogyasztó meggyőződésével. Nem! (Ugyanakkor voltak biztonságosabb, jobban megcsinált helyettesítő termékek is, csak a mondottak miatt labdába sem rugtak.)

A mi meggyőződésünkkel viszont találkozott. Csak vannak finom "árnyalatok". Mert, ha én azt mondom, hogy jó az Nexus 5-6, akkor én mindjárt root-olva, spec tűzfalazva, blokkerekkel ellátva, processz ellenőrzéssel és kilövési lehetőséggel gondolom ezt. Megfosztva rögtön az elején a "bloatware"-ktől is. De az átlagfelhasználó erre már nem képes, és nem is gondolja azt végig, amit én gondolok a "jóról".

Tehát az IT-s trendeket mi alakítjuk, ha tetszik a jelenlegi "user" központú fejlesztői gondolkodásnak, ha nem. De ebbe, a szakmában, senki nem gondol bele igazán. Pedig, ha gondolkodna kicsit, rájönne, mekkora a felelősége. Segíthet vagy gátolhat kémkedést, adatgyűjtést. Személyes kiszolgáltatottságot hozhat egy országban, vagy mérsékelheti azt a választásaival. Az egy technokrata "fecske" természetesen nem csinál nyarat, de tömeges megnyilatkozásuk igen is "ügydöntő" jelentőségű.

Sajnos, kevés az olyan technokrata szemléletű ember, aki a társadalomtudományokban is jártas kicsit, és képes "megelőlegezni" egy szoftver vagy ipari termék, egy társadalom életére gyakorolt, jövőbeni pozitív-negatív hatásait, és utána e szerint választani. (Még az atomtudósok sem volta képesek megakadályozni, valószínüleg sok éven át "dédelgetett kedvencük" világméretű "debütálását" és elterjedését. Pedig, Ők azután igazán tudták, mivel fog járni a felhasználása...)
Mert sok mainstream helyen meg túl pozitív a hozzáállás. Kevés az igazi kritika. Amúgy számtech nélkül nagyon nehezen tudnám elképzelni az életem, szóval nem vagyok tech-hater...
e2ender 2015.10.07 11:40:53
A jövőt pedig tervezni kell! Rövidtávon és hosszabbtávon egyaránt. Tervezni kell a sajátomét, gyermekeinkét, a társadalmunkét. A jó, kivitelezhető, megvalósítható tervezéshez sok információ kell. Soha olyan mennyiségű információ nem volt elérhető mindehhez, mint manapság. Csak "le kell hajolni érte..."? Nem, csak monitorba kell tartani a fejünket éjjel-nappal folyamatosan. Fel kell dolgozni, és minden mint a "karikacsapás", - gondolhatnánk. Csak a világ kezd "összeérni", és mások is ugyanúgy tudják, ahogyan mi, "a jövőt márpedig tervezni kell"! - Itt a baj. Mert mások esetleg arra terveznek, amire mi is, mert ők is feldolgozták ugyanazt az információt, lehet nekik hozzánk képest negatív lett az előjelük, vagy kifejezetten ráterveznek az általunk tervezett erőforrások maximális kihasználására.

Miért is mondok nyilvánvaló dolgokat? Mert az informatika használata ma már fő alapja az analítikának és forrása is a tevezésnek. A jó védelme pedig akár társadalmi szinten is biztosítja, biztosíthatja a terveink megvalósíthatóságát. Pont.

Másrészről, a védelemhez, de a problémák valós feismeréséhez is sokszor nagy szakértelem kell. Olyan ami "nem terem minden bokorban". A társadalom vezetésének hosszútávú felelősége, hogy felismeri-e ezt a tényt. A társadalmak vezetése, informatikai téren alulképzett, általában nem éri el azt a szintet, ami lehetővé tenné a védelemhez szükséges megfelelő erőforrások biztosítását. Még hagyományosan, analóg módon kezeli a problémákat, pedig már pl. az egyszerű népvándorló is okostelefonjaik segítségével "befolyásolódik" és navigálódik át a zöldhatáron. Egy jó kibervédelmi csapat már képes lenne, akár kerítések nélkül is, még mielőtt elindul számos alanyuk, már befolyásolni a népvándorlás irányát, erősségét. Csak, hogy mit ne mondjak. Magosak a követelmények, mert mások ezt már teszik helyettünk előnyükre és a mi hátrányunkra.

"Jó reggelt Vietnám!"

Na emiatt regeltem, mert mindez egy idő óta kikívánkozik belőlem, mert remélem, a blog is képes lesz hozzájárulni a magyar informatika védelmének megfelelő szintre kerüléséhez. Egy blognak és íróinak megfelelően kihívó célja. Kitartást kívánok hozzá.