Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Azakinem

0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Milyen kiváló magyar termékeket ismer? Mit lehetne azért tenni, hogy a hazai fogyasztók magyar termékeket vásároljanak? Hogyan segítené elő, hogy e termékek külpiacokra jussanak? Inspirálásként: http://tudatosvasarlo.hu/cikk/%E2%80%9Emagyar-termek%E2%80%9D-cimkek;…..
Azakinem 2012.09.26 10:45:49
A kérdés első felére egyszerű a válasz, ilyet nem nagyon ismerek. Arról már hallottam, hogy be akarják vezetni, hogy az alapján, mi hol készül, a termékeket osztályozni szeretnék, de úgy gondolom az ilyen termékek reklámozására nem fektetnek akkora hangsúlyt mint kellene. Én személy szerint vásárlás közben nem azt nézem, hogy mit hol gyártottak, mi honnan érkezett. Én ahogy látom sokszor a magyar termék sokkal drágább, mint például a külföldről érkezett. Ilyenkor természetes, hogy az olcsóbbat fogom megvásárolni.

Nekem például nagyon furcsa az, hogy amíg évekkel ezelőtt virágzott a cukoripar Magyarországon, addig mára sorban bezáratták a gyárakat, és annyira felverődtek az árak, hogy a cukor többségét Brazíliából importáljuk, mert a szállítással együtt, ami az óceánon keresztül igen költséges, mégis olcsóbb, mint az itthon termesztett és gyártott. Az ilyen anomáliák megszüntetésével lehetne elérni azt, hogy magyar termékeket vásároljon a magyar ember, mert ha a külföldi termék olcsóbb, a vevők többsége arra szorul rá.

A magyar termékek külföldre juttatása igen nehéz. A magyar gazdaság igencsak elhanyagolhatónak mondható például a német gazdasághoz képest. Ennek következtében csak olyan magyar termékekkel lehetne érvényesülni a külföldi piacokon, melyek nem rendelkeznek széles piaccal, vagy vevőkörrel. Egy ilyen lehetőség az extra jó minőségű termékek reklámoztatása, az olyan termékek külföldiekkel való megismertetése, melyért hajlandóak többet fizetni, mert arra azt mondhatják, "ez jó, ez magyar".
Azakinem 2012.09.26 17:42:19
@matt.:

Úgy gondolom; hogy egy Japán-féle utat lehetne bejárni Magyarországon is. Szerintem példaértékű, hogy hogyan lehet szinte a semmiből, a II. világháború veszteseként, kb. 60 év alatt a világ egyik legmeghatározóbb gazdaságává nőtte ki magát.

Állami szabályozással el lehetne érni, hogy az áruk többsége magyar termék legyen. Én ezt úgy képzelném el, hogy kezdjünk mindent az alapoknál. Mondjuk egy adott évben csak búzát termesztünk, ide invesztálunk sok pénzt, így kifejlődik ott az infrastruktúra stb... Az azt követő évben már kenyeret is süthetünk, hiszen az alap meg van hozzá. Ilyen gondolkodás mentén haladva, szerintem lehetséges, hogy egy ilyen kis ország is érvényesülni tudjon a nemzetközi piacon.

Tényleg nagyon sajnálatos, szinte a nemzeti büszkeséget sértő, hogy azok az iparágak, amikre a történelem során joggal voltunk büszkék, lásd élelmiszeripar, mára már szinte teljesen elsorvadtak, pedig ez adná az erős alapot egy stabil alapokon álló, fejlődő, a régiójában meghatározó gazdaságnak.
Véleménye szerint mi a közös a sportversenyekben és a gazdasági versenyben? Miben térnek el egymástól? Inspirálásként: http://www2.szie.hu/ujsag/v_13/23.html ; http://www.gvh.hu/gvh/alpha?do=2&st=1&pg=54&m5_doc=2349&m17_act=1;; A hozzászólásokat szeptember 28.…..
Azakinem 2012.09.26 10:28:05
Én úgy gondolom, hogy a sport, illetve a gazdasági verseny alapvetően a profitorientáltságban azonos. Míg a sportban a dicsőség a cél, vagy egyeseknek például az izomtömeg növelés, addig a gazdasági versenyben a szakmai tapasztalat szerzése, illetve a pénz a legmeghatározóbb tényező a verseny érintettjei számára. Még egy fontos hasonlóság, hogy mindkét esetben mások legyőzése a legfontosabb cél, "nem az számít hogy miben vagyunk jók, hanem hogy miben a legjobbak".

Azonban egy alapvető különbség, hogy míg a sportversenyek esetében, persze emberi korlátokon belül végtelen lehetőséggel gazdálkodhatunk, addig a gazdasági versenyben ez már nem érvényes, ott igencsak korlátozottak vagyunk. Például, ha elvesztünk egy futball mérkőzést, akkor nem történik semmi, ezt követően majd jobban, erősebben, többet edzünk, és majd a következő mérkőzésen újra megpróbálhatjuk. Ám ez a gazdasági versenyben már nem igaz. Ha például alapítunk egy vállalkozást, és beleinvesztáljuk az összes pénzünket, mert annyira biztosak vagyunk a sikerünkben, és mégis elvesztünk mindent, akkor nem kezdhetjük újra az egészet.

Manapság már a sport is kezd profit orientálttá válni, a különbségek csökkenek, akár azt is mondhatjuk, hogy rossz irányba fejlődünk. A sportban már lassan nem az számít, hogy ki a legjobb, hanem az, hogy ki tud úgy a legjobban, és a legtöbbet csalni, hogy azt ne vegyék észre. A gazdasági versenyen belül ugyancsak megfigyelhető egy ilyen változás, sok vállalkozás csak az emberek becsapására, pénzük elvételére alapítódik. A gazdasági versenyben általánosságban mondhatjuk, hogy inkább mentális, tudásbeli tapasztalatokat szerezhetünk, addig a sport "testi tapasztalatokat" ad számunkra, emiatt végezzük.

Végezetül pedig még egy fontos hasonlóságot említenék meg a sport, valamint a gazdasági verseny között. Ha megfigyeljük a piac egy bizonyos szempontból ugyancsak széttöredezett, mint a sportágak. Ha a piacra akarunk belépni eldönthetjük, hogy például háziasszonyoknak akarunk tűket gyártani, vagy éppen fuvarozással foglalkozunk, ugyanígy eldönthetjük, hogy futballozni szeretnénk, vagy netalántán raftingolni.