Logo Pic
Von Hermanitz 2023. május 29.

A legnagyobb diktátorok a történelemben

A történelemben rengeteg diktátor fordult már elő, de a kifejezés inkább XX. századi eredetű, hiszen a korábbi időkben az elnyomó egyeduralkodókat inkább abszolutistáknak vagy despotáknak nevezték. A XX. század viszont valóban jelentős választékot kínál: itt van például Kuba teljhatalmú ura Fidel Castro, aki egy esztendő híján fél évszázadon át uralta népét (1959-2008), aztán Pol Pot, az indokínai Kambodzsa diktátora 1963-1981 között, illetve a többi kommunista elnyomó például a kínai Mao Ce-tung, az észak-koreai Kim család és a román Ceausescu. (Kihagyva még vagy fél tucat marxista diktátort). Külön kategóriát jelentenek a muszlim diktátorok (Mubarak, Kadhafi, Aszad, Szaddám ... stb) és az afrikai népirtók: például Yakubu Gowon (Nigéria 1966-1975), Bokassa (Közép-Afrika, 1966-1976) és Mobutu (Kongó/Zaire, 1965-1997). És persze az évszázad első szakasza is itt van, a világháborúk diktátoraival, mint Mussolini, Franco, Hitler, Sztálin és a japán Tódzsó Hideki. De kik voltak közülük a legnagyobbak? A "legnagyobb" kitétel vonatkozhat a hatalmon eltöltött idő hosszára de még inkább az áldozatok számára. Ha ez utóbbit vizsgáljuk, akkor a XX. század triádja (hármasa): a Mao Ce-tung - Sztálin - Hitler alkotta lista, mert ők tízmilliók haláláért voltak felelősek.

Mao-Cetung (1893-1976)

maocetung.jpg

A kép forrása: LINK

Bár a kínai Mao Ce-tung hivatalosan csak 1945-től vezette Kínát, valójában már 1931-ben milliók felett rendelkezett, amikor megkaparintotta a Kínai Tanácsköztársaság elnöke címét (még ha akkoriban ez a titulus a kínai polgárháború zűrzavaros éveiben nem is jelentett legitim és országos tisztséget). Azonban már ekkor a kínai kommunista párt "kormányosa" jelzővel illették a legfelső pártvezetők. Így tény, hogy Mao meghatározó tényező lett már a 30-as évek Kínájában is, így elmondható, hogy 1931 illetve 1976 között (haláláig) 45 esztendőn keresztül sanyargatta népét. Áldozatainak száma ma sem pontosan ismert, de a több tízmilliós számot azért érheti el biztosan, mert uralmának 45 éve három nagy háborús időszakot is felölelt. Ezek a következők: kínai polgárháború, második világháború (kínai területen megvívott harcok), a kommunista hatalom kiépítésének belharca és a konszolidációs harc. A "Nagy Ugrás" politikájának például (mely egy kényszerű iparosítási program volt) 20 millió kínai paraszt esett áldozatául, akik éhen haltak (1959 és 1962 között). Az úgynevezett "kulturális forradalom" ugyancsak tízmilliókkal végzett, miközben 1966 és 1976 között leszámolt a másként gondolkodókkal, értelmiségiekkel és a belső párt-riválisokkal is.

Sztálin (1878-1953)

sztalin.jpg

A kép forrása: LINK

A legvéresebb kezű diktátorok listáján előkelő helyet foglal el Ioszeb Dzsugasvili, ismertebb nevén Joszif Visszarionovics Sztálin, aki nagy elődje, Lenin halála után, 1924-ben lett a kommunista Szovjetunió meghatározó vezetője, majd egészen 1953-ban bekövetkező haláláig mindenható diktátora. Sztálinnak komoly felelőssége volt a 7 millió áldozattal járó, 1932/33-as nagy éhínségben (Holodomor), majd az egyéb elhibázott gazdasági döntések miatt kialakuló országos nyomorban is, mely a második világháború időszakában és utána követelt országszerte áldozatokat (sok milliós számban). Természetesen felelőtlen világháborús döntései sem vonhatóak ki az áldozatok számából, hiszen szabályosan a vágóhídra kényszerítette katonáit több tucatnyi esetben figyelmen kívül hagyva, hogy egy-egy katonai akció mennyi ember értelmetlen halálát okozza majd. Részben ennek is tudható be, hogy a Szovjetunió Sztálin vezetése alatt 1939 és 1945 között 27 millió ember veszített a harcok során. (Már a háború előtt közvetlenül kivégeztetett 50 hadtest és 154 hadosztály parancsnokot, akik szerinte nem voltak elég elkötelezettek a kommunista néphatalom győzelméért.)  Később, a háborút követően tisztogatásai okozták milliók halálát, hiszen csak a GULAG táborokban legkevesebb 1 millió ember lelte halálát. Tekintélyes számra tehető a 29 éves uralma alatt politikai alapon kivégeztetettek száma is, akiknek egy részét kedvenc hóhérjával ölette meg.

Adolf Hitler (1889-1945)

hitler.jpg

A kép forrása: LINK

A diktátor-trió harmadik tagja természetesen Adolf Hitler, aki 12 esztendőn keresztül, vagyis 1933-as hatalomra jutásától egészen 1945-ös öngyilkosságáig volt felelős a hazájában kivégzettekért illetve az európai, afrikai harcokban elesettek haláláért. Pártja, a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt már kezdetektől a gyűlölet-keltésre épült, főleg a zsidók, kommunisták és nyugatiak ellen gerjesztve hazájában a közhangulatot. A náci párt által létrehozott és közvetlenül Hitlert szolgáló (eredetileg testtőr szervezetként megteremtett) SS - Schutzstaffel a háború alatt folyamatosan volt felelős milliók meggyilkolásáért, akik nem katonák, csupán alsóbbrendűnek vagy politikailag veszélyesnek tartott polgári áldozatok voltak. Hitler haláltáborok sorát hozatta létre Európa-szerte, melyek közül a treblinkai és az Auschwitz-Birkenauban működő, tömeges kivégzéseket és az utóbbi esetében gázkamrákkal való tömeggyilkosságokat hajtott végre. A hitleri uralom 6 millió zsidó lakost ölt meg, akik közül a két említett táborban 2 millió embert végeztek ki.   legeslegujabb_alairas.jpg

csik.jpg

Egyéb érdekességek nálunk: A Mount Everest története, A mohácsi csata, A kunok története, A magyar családnevek eredete, A torinói lepel története, Miért épp von Hermanitz?, 

vonhemanitz2_alul.jpg

 

 

Vissza a címlapra
von Hermanitz
A von Hermanitz blog elsősorban történelmi érdekességekkel foglalkozik, különleges múltbéli események felidézésével, egy történész tolmácsolásában.
Legjobban pörgő posztok
Di Marzio: Allegri távozása biztos, csak a részletek kérdésesek
venember83 • 2 nap
Célegyenesben Felipe Anderson szerződtetése
venember83 • 8 nap
A Kádár-kocka
Kerek Bálint • 7 nap
Yıldız lehet a megújuló Juve arca
venember83 • 6 nap
A Cagliari elleni mérkőzés
Apuleius • 5 nap
Cikkek a címlapról
Újabb őscsótány a bakonyi borostyánkőből
Aki szereti a Jurassic Park filmszériát, az valamennyit biztosan tud a borostyánkövekről. Tudja, hogy ősi növények megkövesedett gyantája, vagy hogy gyakran lelni benne kisebb-nagyobb zárványokat, vagyis állati és növényi részeket, melyek a még ragacsos mézgában estek csapdába, millió évekkel…
Szent László királyunk
Szent László uralkodása Szent László 1077-ben került a trónra mégpedig I. Béla királyunk és a lengyel Richeza hercegnő fiaként. Uralkodása idején a Magyar Királyság számtalan gonddal küszködött: rossz volt a közbiztonság, rengeteg volt a lopás és a lakosság egy része még mindig kóborló életmódot…
>