Az Új-Mexikó államban fekvő Roswell minden bizonnyal egyike lenne az észak-amerikai kontinensen ezrével fellelhető, az átlagember számára teljesen ismeretlen városnak, ha több, mint hetven évvel ezelőtt nem történt volna a határában egy mára már rejtélyekkel, legendákkal és misztikummal körbelengett esemény.
De ez az esemény bekövetkezett, Roswell pedig felkerült a nemzetközi térképre, mint a világ ufó-fővárosa. Mai barangolós posztunkban ennek történetét mutatjuk be nektek röviden!
Az Egyesült Államok Új-Mexikó államában mintegy 77 négyzetkilométeren fekvő, napjainkban közel 50 ezer ember által lakott Roswell hosszú időn keresztül az őslakos törzsek szállásterülete volt, az első európai bevándorlók csak a 19. század második felében érkeztek a Mexikótól 1848-ban elhódított területre.
A környék lakóinak a következő évtizedekben elsősorban a mezőgazdaság jelentette a fő megélhetési forrást, a 19-20. század fordulóján pedig a vasút is megérkezett, kisebbfajta népességrobbanást idézve elő a meglehetősen kietlen új-mexikói sivatagban.
A következő lépcsőfokot a második világháború, illetve az arra való felkészülés jelentette, amikor az Egyesült Államok hadseregének légiereje 1941-ben megnyitotta Roswell mellett légitámaszpontját, ekkor még Roswell Army Air Field (a Hadsereg Roswelli Repülőtere) néven (később Walker Air Force Base lett a neve). A háború végétől több ezer német hadifoglyot helyeztek el a Roswell környéki táborokban, akik a helyi mezőgazdaságban és építőiparban dolgoztak néhány évig.
A második világháborút követően az itteni repülőtér lett a honi támaszpontja a légierő legendás 509. bombázóezredének (509th Bomb Wing), amely a Hirosima és Nagaszaki ellen végrehajtott atomtámadásokkal írta be magát a történelemkönyvekbe - 1947-ben, amikor történetünk kezdetét veszi, ez az alakulat volt az elsőszámú, nukleáris csapásmérésre felkészített egység az Egyesült Államokban.
Később, az 1960-as évek közepéig SM-65F Atlas interkontinentális ballisztikus rakétákkal felszerelt alakulatok is állomásoztak a környéken.
1947. július 8-án az egyik helyi lap, a Roswell Daily Record tájékoztatta a környék nagyérdeműjét, hogy az egyik helyi farmer földjén egy földönkívüli űrjármű, pontosabban egy repülő csészealj (flying saucer) zuhant le. A derék gazda a megtalált fémdarabokból többet is bevitt a helyi sheriff irodájába, aki értesítette a légibázist - a bázis parancsnoka az 509. ezred hírszerző tisztjét, Jesse Marcel őrnagyot bízta meg az ügy kivizsgálásával.
A légi támaszpont sajtótisztje közben megerősítette, hogy tényleg egy repülő csészealj darabjait találták meg.
A hivatalos vizsgálat (amely magában foglalta a terület megtisztítását a roncsoktól) végül azzal az eredménnyel zárult, hogy az állítólagos csészealj valójában egy meteorológiai ballon volt - amelyet az akkor még szigorúan titkos Mogul-projekt részeként engedtek fel a magasba az esetleg szovjet kísérleti atomrobbantások megfigyelése céljából, s amelynek részleteiről természetesen az amerikai kormányzatnak esze ágában sem volt tájékoztatni a nagyérdeműt; még jól is jött nekik, hogy a földönkívüliekre foghatják az egészet, s közben készülhetnek a szovjetekkel vívandó utolsó háborúra.
Az UFO (ufó) kifejezést egyébként sokan a földönkívüliek szinonimájaként aposztrofálják, pedig a mozaikszó csupán az "Unidentified Flying Object", azaz "azonosítatlan repülő tárgy" meghatározást takarja.
Tehát bármi lehet ufó, amit az égen repülni látunk (látni vélünk), de nem tudjuk, hogy pontosan mi az.
Néhány hét után a lelkesedés alábbhagyott Roswell iránt, három évtizeddel később, 1978-ban a média (annak is a búvár bulvár része) azonban újra felkapta a sztorit - az egykori hírszerzőtiszt Marcel ekkor már úgy nyilatkozott, hogy szerinte elképzelhető a roncsok földönkívüli eredete.
Hogy mi az igazság, azt nem tisztünk eldönteni,, az viszont biztos, hogy az addig átlagos, szürke hétköznapi életet élő Roswell kapva kapott az alkalmon, pontosabban a nemzetközivé duzzadó ismertségen: az elmúlt évtizedekben szépen-lassan (de szisztematikusan) egy teljes brandet építettek fel a földönkívüliek köré, amelynek köszönhetően ma már az idegenforgalom (ha-ha-ha) biztosítja a város bevételeinek nagyobb részét.
A koronavírus-járvány persze betett ennek az üzletnek is, de az utóbbi egy-két évben újra elkezdett talpra állni Roswell és környéke.
Az arculatváltás része volt egy új címer elfogadása a városi tanács által, de új szlogent is találtak Roswellnek: "All America City - Alien City", azaz "Teljesen amerikai város - az idegenek városa". A település sétálóútjait a csillagvilágos éjszakákon (és természetesen a felhős esteken is) földönkívüli fejű kandeláberek világítják be, szinte mutatva az utat a világ talán egyetlen repülő csészealj-formájú McDonald's-ának bejáratához...
...vagy éppen az ufómúzeumhoz, amely nem csak a földönkívüliek állítólagos látogatásaival kapcsolatos tárgyi bizonyítékokat (?) és dokumentumokat mutat be a kíváncsi (és fogékony) nagyérdeműnek, hanem kutatóközpontként is funkcionál.
Ha pedig szomjunkat alkoholmentes üdítővel szeretnénk csillapítani, választhatunk a számos, idegenekkel díszített automata közül - de a már említett helyi lap is működtet idegenes webáruházat.
De hogy ne csak a földönkívüliek vigyék el a blogunkon nem létező show-t, zárásként megemlítjük, hogy Roswell nem csak az ufókról híres; a közeli légi támaszpont ugyan már régen bezárt, de azért a városban működik az állami katonai akadémiaként funkcionáló New Mexico State Military Institute, valamint itt van az amerikai székhelye a Nemzetközi Rendvédelmi Akadémiáknak (International Law Enforcement Academy), amely a rendőri szervek tagjainak biztosít továbbképzést - hogy a helyi buszgyárról és mozzarellát készítő üzemről már ne is beszéljünk.
Nem fogunk.