Logo Pic
DJP 2024. november 19.

Tűzesés a nemzeti parkban

A Yosemite-völgy Észak-Amerika egyik legismertebb és legkedveltebb helye, amely a hagyományos természeti szépségein kívül egy igazán különleges látványosságot is kínál - a tűzesést.

firewall.jpg

1872-ben a Glacier Point Hotel tulajdonosai teremtettek egy látványosságot azzal, hogy a Glacier Point szikla széléről egy máglyát taszítottak le, s a szikláról lehulló izzó parázs fényes vízesésnek (vagy tűzesésnek) tűnt a lent nézelődök számára. Ez volt az eredeti Yosemite Firewall, amely sok évtizedig 'üzemelt' és emberek ezrei jöttek, hogy lássák a tűz lehullását - mintha egy csendes vulkánkitörést néznének.

1968 januárjában (majdnem egy évszázad elteltével) a Nemzeti Park akkori igazgatója, George Hartzog megtiltotta ezt a gyakorlatot, mert egyrészt összeegyeztethetetlennek tartotta a Nemzeti Park küldetésével (hiszen nem természeti jelenség volt), másrészt a rengeteg néző már veszélyeztette a természetet és persze tűzveszélyes is volt a mutatvány.

Néhány évvel később, 1973-ban azonban egy tehetséges fotós, Galen Rowell egy érdekes természeti jelenségre bukkant az El Capitan sziklaképződmény keleti oldalán, amely hamarosan az 'új' Yosemite Firewall' lett.

Éppen kihajtott a völgyből, amikor észrevett egy kis vízesést a El Capitan 'vállán', amelyen áttört a lenyugvó nap fénye. Azonnal kiugrott az autójából és rohant fotót készíteni - amely az első széles körben elterjedt színes kép lett a Yosemite Nemzeti Park természetes Tűzeséséről.

horsetail-fall.webp

Az év nagyobb részében a Horsetail Falls egy egyszerű vízesés a Yosemite Nemzeti Parkban, amely ugyan 620-630 méternyit zuhan alá több részletben, de nem annyira látványos, mint a Yosemite-vízesés vagy a Bridalveil-vízesés.

A Horsetail vízesést jórészt az eső és/vagy a hóolvadás táplálja.

ahogy_a_nap_lenyugszik_a_horsetail_fallt_es_a_mogotte_levo_falat_meguti_a_lenyugvo_nap.webp

Két patak folyik egymás mellett, s mindkettő eléggé kicsi. A keleti vízesés 1540 láb (470 méter), a nyugati pedig 1570 láb (480 méter) magas, majd a két patak egyesül és még 490 láb (150 méternyit) zuhan alá a víz.

Az igazi csoda február közepe-vége táján következik be, amikor a lenyugvó nap, egy lángoló vízesés illúzióját kelti. Ez a jelenség (megfelelő időjárási körülmények között) közel 10 percen keresztül egy 'igazi tűzesést' láttat a szemlélődővel.

Ehhez azonban több dolognak is kedvezőnek kell lennie. Elegendően melegnek kell lennie, hogy a hó már olvadjon, s elegendő víz kell legyen a patakokban, tiszta égbolt is szükséges, hogy a napfény meg tudja világítani a vízesést és a szél is zavaró tényező lehet.

A jelenség a napnyugta előtti 5-15 perc között következhet be (ha a feltételek adottak), de érdemes korábban elhelyezkedni, hogy a megfelelő helyről tudjuk nézni.

A jelenségre ezrével látogatnak a turisták, s ez már annyira veszélyeztette a növényzetet, hogy a Nemzeti Park Szolgálat 2020-ban a három legjobb megfigyelőhelyszínből kettőt bezáratott.

yosemite-horsetail-fall-or-firefall.webp

A jelenség korántsem volt ismeretlen, hiszen 1940-ben már lefényképezte Ansel Adams az ismert amerikai tájfotós és természetvédő, de mivel csak rövid időszakokban látható, sokan csak tévedésnek vagy átverésnek hitték, így nem keltett nagy feltűnést.

Könnyedén lehet, hogy a Glacier Point Hotel eredeti tulajdonosai is tanúi voltak a jelenségnek, s innen vették az ötletet a saját tűzesésükhöz, hiszen az 'eredeti' csak korlátozott időben volt megtekinthető.

djp

 

 

Vissza a címlapra
Verocious párpercesei
A történelem, a technika és az élet érdekességei pár percben - képben vagy szóban mindenféléről
Legjobban pörgő posztok
Nagy fagyasztott mexikói zöldségkeverék teszt
Linda Morvai • 23 nap
Nagy fagyasztott töltött húsgolyó teszt
Linda Morvai • 16 nap
Ma is bőgni kell rajta. Húszéves a Mielőtt lemegy a Nap
Recorder.hu • 13 nap
Nagy hagymás-tejfölös chips teszt
Linda Morvai • 23 nap
Fagioli nyithat utat Škriniar felé?
venember83 • 2 nap
Cikkek a címlapról
A Károlyi-palota halottai 2.
Bár intézményünk főépületének története több mint háromszáz évre nyúlik vissza, mégis kevés olyan nevezetes halottja van, aki e falak között halt meg. Persze ne feledjük, hogy a Károlyi-kert és a palotaudvar területén a régészek egy Árpád-kori temető maradványait tárták fel az 1940-es években,…
Géher István-breviárium
Géher István (1940–2012)költő, műfordító, esszéista, irodalomtörténész, egyetemi tanár, az irodalomtudomány kandidátusa, tanszékvezető egyetemi tanár „A géheri költészetre oly jellemző, mindig és mindenhol mintegy vízjelként jelenlévő, keserédes, sokszor szomorkás hangnemet megütő, mégis…
>