Logo Pic
anatomia 2025. február 12.

Éjszakai vizelés: 8 gyakori ok, ami miatt pisilni járkálunk az éjszaka közepén

Az éjszaka közepén többször is felébred a sürgető vizelési inger miatt? Egyetlen éjszakát sem tud pisilés nélkül, nyugodtan átaludni? Nem Ön az egyetlen: a felnőtt lakosság több mint fele rendszeresen tapasztalja ezt a problémát. Az éjszakai vizelés nem csupán kellemetlen, de hosszú távon az alvásminőség romlásához és nappali fáradtsághoz vezethet. Fontos, hogy figyeljünk testünk jelzéseire, és szükség esetén forduljunk szakemberhez.

utikalauzanatomiaba_ejszakai_vizelesi_inger_8_gyakori_oka.jpg

Mi váltja ki a sürgető éjszakai vizelési ingert? 8 gyakori ok

Az éjszakai vizelés, más néven nocturia kiváltó okai egyaránt lehetnek életmódbeli tényezők, szervi problémák, heveny és krónikus betegségek. Specialisták szerint a 8 leggyakoribb ok:

Este fogyasztott ételek, italok: A lefekvés előtt fogyasztott nagy mennyiségű folyadék növelheti az éjszakai vizelési ingert, különösen, hogy ha az alkohol vagy valamilyen koffeintartalmú ital.

Korral járó hormonális változások: Idős korban csökken a veséket és a folyadékszintet szabályozó hormonok termelése, ami hozzájárulhat a nocturia kialakulásához. A nőknél a menopauza után a hormonális változások miatt romolhat a hólyagfali és a záróizmok tónusa, és csökkenhet vizelettartási képesség.

Húgyúti fertőzések, gyulladásos vagy krónikus vesebetegségek: Ezek a betegségek gyakori vizelési ingert okozhatnak, amely még éjszaka sem szűnik meg, és gyakori felkelésre ösztönzi az érintetteket.

Anyagcsere-problémák: Az emelkedett vércukorszint, a prediabétesz vagy a cukorbetegség fokozott szomjúsághoz és gyakoribb vizeléshez vezethet, nappal és éjszaka egyaránt.

Lábdagadás: A duzzadt, dagadt, ödémás végtagok a folyadék-visszatartás jelei lehetnek, amely szintén okozhat éjjeli vizelési ingert. 

Hólyagra nehezedő nyomás: Férfiaknál a prosztata megnagyobbodása szűkítheti a húgycsövet, akadályozva a vizelet teljes kiürülését, ami gyakoribb éjszakai vizelési ingert eredményezhet. Nőknél méh- vagy a petefészekciszta, méhpolip vagy daganat következtében nőhet a hólyagra nehezedő nyomás és alakulhat ki sürgető késztetés a vizeletürítésre.

Keringési problémák: Gyakori éjszakai vizeletürítés esetén több szív- és érrendszeri betegség, például szívelégtelenség vagy magas vérnyomás gyanúja is felmerülhet. Ezek együtt járhatnak vesekárosodással, illetve a végtagok ödémájával, duzzanatával, amik szintén gyakoribb éjszakai vizelési ingert eredményezhetnek. Emellett a magas vérnyomás és a keringési elégtelenség kezelésére használt gyógyszerek, vízhajtók is felerősítik a tüneteket.

Alvászavarok: Az alvási apnoe csökkentheti az antidiuretikus hormon termelését, növelve az éjszakai vizeletkiválasztást.

utikalauzanatomiaba_egesz_ejszaka_wcre_maszkal_ezek_az_okai.jpg

Mit tehetünk az éjszakai mosdólátogatások ellen?

Az éjszakai vizelés megelőzése és a tünetek mérséklése érdekében az alábbi, urológus szakorvos által javasolt tanácsokat érdemes követni:

Mérsékeljük a lefekvés előtti folyadékbevitelt! Kerüljük a nagy mennyiségű folyadék fogyasztását elalvás előtt, különösen az alkohol és a koffein tartalmú italokat, mert ezek vízhajtó hatásúak, így fokozhatják a vizelettermelést. Lefekvés előtt 2-4 órával próbáljunk már csak minimális mennyiségű folyadékot fogyasztani, lehetőleg vizet.

Kerüljük a sós ízeket, válasszunk rostban gazdag ételeket! A nagy mennyiségű sóbevitel fokozott folyadékvisszatartáshoz vezethet, ami később vizelési ingert okoz. A rostban gazdag étrend ezzel szemben csökkenti a székrekedés esélyét, ami azért hasznos, mert a benn maradt széklet nyomást gyakorolhat a hólyagra, sürgető vizelési ingert okozva.

Támogassuk a hormonális egyensúlyunkat! A rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott étrend segíthet a hormonális egyensúly fenntartásában, a veseműködés javításában és a húgyúti rendszer egészségének megőrzésében.

Törekedjünk az egészséges testsúly fenntartására! A túlsúly növelheti a hólyagra nehezedő nyomást és sürgető vizelési ingert válthat ki.

Tréningezzük a hólyagunkat! Napközben próbáljuk fokozatosan növelni a vizelések közti időt, ezáltal növelve a hólyag kapacitásunkat.

Vizsgáltassuk ki magunkat! Ha az éjszakai pihenésünket megzavaró vizelési probléma tartósan fennáll vagy súlyos méreteket ölt, érdemes háziorvost vagy urológus szakorvost felkeresni a pontos okok feltárása és a megfelelő kezelés mihamarabbi megkezdése érdekében. Amennyiben húgyúti fertőzések következtében látogatjuk gyakran a mosdóhelyiséget, antibiotikumos kezelés nyújthat segítséget. Ha a magas vércukorszint vagy a cukorbetegség a problémáink kiváltó oka, akkor érdemes laboratóriumi vércukorszint vizsgálatot végeztetni. A vércukorszint szabályozásával és kontroll alatt tartásával csökkenthető a gyakori vizelési inger. Amennyiben prosztataproblémák váltják ki a zavaró tünetet, gyógyszeres vagy műtéti beavatkozásra is szükséges lehet. Alvási apnoe esetén a nocturia tünetei speciális légzőkészülék alkalmazásával csökkenthetőek.

Orvos javaslatára alkalmazzunk gyógyszeres terápiát! Az éjszakai vizelési problémák megoldására léteznek olyan gyógyszerek, amelyek a kiváltó októl függően csökkentik a vizelettermelést, illetve ellazítják a hólyag izomzatát.

Javítsunk az alvásminőségünkön! Ha a lábak duzzanata okozza az éjszakai vizelést, érdemes párnákat tenni a fejünk alá vagy megemelni az ágy fejünk felőli végét, ez ugyanis segíthet csökkenteni a folyadék vesékbe történő visszaáramlását alvás közben. Ha napközben felpolcolt lábakkal pihenünk, azzal elősegíthetjük a fölösleges folyadék kiürülését a lábakból, ezzel is csökkentve az éjszakai vizelési ingert.

Csökkentsük a szorongást, alkalmazzunk stresszkezelő technikákat! A szorongás fokozhatja a vizelési ingert. Amennyiben nagy mértékű stresszel kell szembenéznie, a különböző relaxációs technikák, mint a jóga vagy a meditáció, segíthetnek a stresszel való megküzdésben.

Ha a tünetek a fenti tanácsok betartása mellett sem javulnak, mindenképpen forduljon szakemberhez, mivel az éjszakai vizelés komolyabb betegségek jele is lehet.

A cikk a Budai Egészségközpont urológus szakorvosának közreműködésével készült.

Vissza a címlapra
Útikalauz anatómiába
Legjobban pörgő posztok
Nagyik – Az ízek öröksége, szeretetből főzve
GastroGuide • 2 nap
Napi érdekes - 570
JTom • 2 nap
A Lazio elleni mérkőzés
Apuleius • 3 nap
Cambiaso legalább egy hétre kiesett, Gatti visszatérhet
venember83 • 7 nap
A Juventus új edzőt és sportigazgatót kereshet
Apuleius • 5 nap
Cikkek a címlapról
Ide vidd a kutyát strandolni!
    Állandó problémaköre a kutyásoknak, hová lehet menni pancsolni a kedvenccel. Mert igen, a nyár és a fürdés nekik is jár, sőt. Most hoztam egy menő listát nektek, kutyafuttában közlöm is, hogy rá tudjatok keresni igény esetén. A kutyabarát szolgáltatók közül természetesen nem maradhatnak ki a…
5+1 hasznos tipp a méhek napjára
A legelőtől az itatón át a tudatos mézvásárlásig.  1994 óta az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére április 30-án tartjuk a méhek napját! Mivel hazánkban sajnálatos módon alacsony a mézfogyasztás, a program nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megismertetése és…
>