Somló hegy, vár, kápolna, emlékmű –Doba
KoSza Vendégházunktól csak 18 km-re fekszik Somló hegy. Itt mindenki találhat magának megfelelő időtöltést.
Mi nagyon szeretünk sétálgatni a zeg-zugos részen, felmenni a várba. De egyszerűen megéri csak csodálni ezt a képződményt amit adott a térségnek a természet. Megpróbálom egy kicsit bemutatni és felkelteni az érdeklődést, hogy az egyik nap látogassanak el a Somlóra.
Somló (régies neve Somlyó) neve onnan ered, hogy régen az egész felszínét som fedte, ma már gyönyörű szőlőtőkék borítják.
A tanúhegy története 4 millió évre nyúlik vissza.
A mélyből felnyúló izzó magma áttörte a Pannon-tenger agyagos-homokos üledékét. Majd a robbanások hatására bazalttufa szóródott szét. A folyamatot több nagyarányú lávaömlés követte. A működés végén gázdús, felhabosodott lávatört ki a kürtőből. Ez alkotja a vörös, lyukacsos kőzetet, amiből épültfel a bazaltplató salakkúpja.
A környező síkságból szigetszerűen kiemelkedő, jellegzetes formájú, a hegy oldalán felfutnak a gondosan művelt szőlők, felette bazaltalakzatokkal szegélyezett.
A Bakony szélén álló magányos tanúhegy egyik szépsége a Somlói vár, mely 367 méter magasan található, a bazaltos Somló hegy északi oldalán
Először 1352-ben említik írásos dokumentumok „castrum Somlo” néven. Történelme folyamán sokan birtokolták, köztük Mátyás király kedvenc hadvezére, Kinizsi Pál. A várnak kevés katonai szerepe volt, 1500 körül Bakócz Tamás egri püspök erősíttette meg, az utolsó történelmi dátum 1717 volt a vár életében, amikor Vak Bottyán kuruc hadvezér foglalta el és hozatta rendbe. A Rákóczi-szabadságharc bukása után hadi jelentőségét vesztve romlásnak indult.
A már romos vár 1945-ig az Erdődy család birtokában volt.
A vár alaprajza szabálytalan, belső tornyokkal és több udvarral ellátott.
A várba egy felvonóhídon átkelve lehet bejutni, ami egy sikátorba, torkollik, ez vezet most az előudvarhoz. Itt található a vár legjellegzetesebb, hatszögletű tornya. Régi írások alapján a konyha helyezkedhetett el itt. Jelenleg úgy gondolják, a helyiség kápolnaként szolgálhatott.
Sok hasznos leírás és történelmi összefoglaló van egy pár táblán, amit érdemes végigolvasni.
A várat régen nehezen lehetett megközelíteni, teszem hozzá ma sem egyszerű, mert egy kicsit kaptatós, mert a déli oldal előtt egy nyolc méteres száraz árok található, mely egyik végén egy szakadékban, másik végén a hegyben végződik.
Amikor minden vár részletet jól megnéztünk, elolvastunk érdemes körbenézni, hogy itt is tudták hova kell építkezniJ. Gyönyörű a táj.
Látni a közeli településeket, a Kisalföldet és a Bakony lankáit is.
A Szent Margit-kápolna, mely a hegy 295 méter magaságában található. Gótikus eredetű épületet 1727-ben barokk stílusban építették át, mellette egy 300 éves, korához képest meglepően kicsi hársfa áll. A kápolna elől indul a Somlói Tájvédelmi Körzet természeti értékeit bemutató, 9 állomásos Kitaibel Pál tanösvény,
Somló hegy (432 m) legmagasabb pontján álló Szent István-kilátó 1931-ben, helyi vörös, salakos bazaltból épült tornyához.
Az építést dr. Schandl Károly devecseri képviselő kezdeményezte. Kilátás innen is meseszép. Kilátóban üzemel büfé és WC is. A kilátó egész évben péntek, szombat és vasárnap 11-től 17 óráig van nyitva. Egyéb időben előre egyeztetéssel is látogatható, részletek a kilátó honlapján.
A felső szintről lenyűgöző körpanoráma nyílik, szép időben a balatoni tanúhegyek sorakoznak a horizonton, a Bakony vonulata is jól látszik, északra pedig a somlói várra látunk rá.
Kilátó mellett található a Szent István emlékmű, amit 1999-ben állítottak, 16 méter magas keresztből és egy szoborból áll. A szobrot Kiss Sándor szobrászművész és Vadász György építész készítette.
A torony előtti széles füves térségen állították fel Szent István keresztjét, a hangulatos réten pihenőpadok, tűzrakóhelyek várják a turistákat.
A gyalogtúra jól jelzett, kitáblázott turistautakon halad.
Aki persze esetleg megszomjazik, rengeteg kedves kis pincészet van, ahová érdemes betérni, vagy a 8-as út mellet található a Somló Pontra.
És aki jót szeretne enni annak, ajánlom a Hegykapu éttermet.
A Somló Kapuja látogatóközpontban időszakosan rendezvényekkel, programokkal várja az idelátogatókat. Somló túratérkép is beszerezhető náluk.
A Somló Spirit Pálinkaházról, csak a netes információt tudom megosztani, nem jártunk náluk, de tervben van.
Pálinkabirodalom Somlóvásárhelyen. A főzdében helyben termő szőlőből, birsből, málnából, bogyókból és más gyümölcsökből készülnek a 42-, 52- és 62 fokos ágyas pálinkák és fahordóban érlelt likőrök. Ekler Dezsőnek köszönhetően a pálinkaház főhadiszállása építészeti szempontból is érdekes, persze az ideérkezőket minden bizonnyal jobban érdekli a főzdelátogatás és a pálinkakóstoló, amely során a hatalmas üvegkupola alatt lévő lepárlót is megtekinthetjük.