Logo Pic
Fradista Utazó 2024. szeptember 23.

A Liège-i Szent Jakab káptalan

A Liège-i káptalanokról már írtam a korábban bemutatott templomok kapcsán. A két Jakab nevű apostol közül az ifjabbiknak a tiszteletére 1015-ben alapítottak egy káptalant, és a következő években építettek is a káptalan számára egy templomot. 

liege_jacques_1.jpg

Ennek a román kori templomnak volt egy szokványos felépítésű Westwerkje, ennél sokkal többet nem tudunk róla. Akik később kapcsolódtak be a blog követésébe, azok az aacheni várkápolna kapcsán olvashatnak egy részletesbb leírást arról, hogy mi is az a Westwerk - és talán már kitalálták, hogy a fenti kép bal oldalán láthatjuk. 

liege_jacques_2.jpg

1418-ban az akkori apát elhatározta, hogy, a Westwerk kivételével, lebontatja a templomot, és újjáépíti, a saját korának megfelelő, gótikus formában. Arról igazán nem ő tehet, hogy a Westwerk az ezt követő hatszáz év időjárási viszontagságait csak részben élte túl, a középső része a nyolcszögletű toronnyal ma is ott áll, a két szélső torony időközben az enyészeté lett. 

A gótikus építkezés százhúsz évig tartott, a templom 1538-ra készült el. Megfigyelhetjük az érett gótika csúcsát, a blog rutinos olvasóinak tekintete talán már végig is suhant a hatalmas, az oldalsó felületeket szinte teljesen kitöltő ablakok felett, hogy a támpillérek jóval a fal magassága fölé nyúló díszes elemei láttán elégedetten ismerjék fel a brabanti gótikát. A többieknek pedig leírom, a helyenként extrém, a statika által megkövetelten jóval túlnyúló díszítéseken kívül a kései gótikus korra más tájakon már egyáltalán nem jellemző épületszerkezet is árulkodó lehet: egy háromhajós bazilikát látunk, kereszthajóval, latin kereszt formájú alaprajzzal. 

liege_jacques_3.jpg

A szentélyt lezáró apszis 5/8-os, érdekes, hogy körbeveszi egy kápolna-koszorú, de ezek a kápolnák feltűnően alacsonyak. 

liege_jacques_4.jpg

Az árnyékos oldalt ábrázoló képen jól megfigyelhetjük, a támpillérek közti felületet majdnem teljesen kitöltik az ablakok a főhajón és a mellékhajókon is (a jobb szélen látható, klasszicistába hajló melléképület későbbi). 

Interior of St James's Church (église Saint-Jacques) in Liège, Belgium.

Kleon3, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

A templombelső barokkba hajló elemeket mutat, de a fő szerkezetben kétségkívül felismerhetjük a gótikát, figyeljük csak meg a mindenütt domináns csúcsíves szerkezeteket. Az oszlopfők hiánya is a brabanti gótika jellemzője. 

Az éptkezés befejezése óta eltelt közel fél évezredben a templom állapota hol leromlott, hol újra felújították, de lényegi változás nem zajlott. A napóleoni megszállás idején a káptalant feloszlatták, a Szent Jakab templom sem kerülte el a szokásos sorsot és évekig istállónak használták, de később újra egyházi kézbe került és jelenleg is katolikus plébániatemplom. 

liege_jacques_5.jpg

Vissza a címlapra
Középkor a Rajna mentén
Pre-román, román és gótikus építészet a rajnai régióban, ma is álló, megtekinthető épületek
Legjobban pörgő posztok
Modestóra esett a Juve választása
venember83 • 4 nap
Douglaz Luizt és Nico Gonzálezt csak olcsón vinnék?
venember83 • 3 nap
Xhaka már 15 millió euróért elérhető
venember83 • 7 nap
Xhaka és Bissouma neve is felmerült Torinóban
venember83 • 8 nap
Comolli számos poszton meg akarja erősíteni a keretet
venember83 • 6 nap
Cikkek a címlapról
Ide vidd a kutyát strandolni!
    Állandó problémaköre a kutyásoknak, hová lehet menni pancsolni a kedvenccel. Mert igen, a nyár és a fürdés nekik is jár, sőt. Most hoztam egy menő listát nektek, kutyafuttában közlöm is, hogy rá tudjatok keresni igény esetén. A kutyabarát szolgáltatók közül természetesen nem maradhatnak ki a…
5+1 hasznos tipp a méhek napjára
A legelőtől az itatón át a tudatos mézvásárlásig.  1994 óta az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére április 30-án tartjuk a méhek napját! Mivel hazánkban sajnálatos módon alacsony a mézfogyasztás, a program nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megismertetése és…
>