Logo Pic
Darius1 2023. november 14.

A Szíriusz csillag titkai

Az ég inspiráló erőforrás volt az emberek számára,  segített nekik kapcsolatot létesíteni a csillagok és a bolygók között. Ennek a kapcsolatnak köszönhetően állítólag az embereknek különféle számítások elvégzésével sikerült erős és nagy civilizációkat létrehozni. A Szíriusz a Földről megfigyelhető legfényesebb csillag, ezért több legenda kötődik hozzá. Ha jobban megfigyeljük, valójában nem egyetlen csillag. Bináris csillagrendszer, amely a fényesebb Sirius A-ból és egy fehér törpe csillagból áll, vagyis a Sirius B-ből. A legújabb bizonyítékok arra utalnak, hogy létezik egy harmadik csillag is.  A Nagy Kutya Csillagképben található, tavasszal látható az északi féltekén. Mivel csupán 8,6 fényévnyire van a Földtől, a hetedik legközelebbi csillag a Naphoz.

Egyiptom

Az ókori egyiptomi civilizáció nagy figyelmet fordított erre a csillagra, Sopdet-nek nevezték. Az egyiptomi papok naptáraikat a Szíriusz csillag szerint rendezték el,  nem pedig a Nap szerint, amelyet Ízisz csillagának hívtak és felbukkanása az új év első napját jelentette. Ekkor a Nílus folyó kiáradt, ezáltal a folyó első hullámai megmentették a szárazföldet a szomjúságtól.  De nemcsak a naptár szempontjában volt fontos szerepe, hanem kulturális szimbólumként is megjelent. Ezenkívül  a csillag rendszeres mozgása az égen nagyban segítette az egyiptomi csillagászokat megfigyeléseikben. A Denderah-i Hathor-templomban a legenda alapján Ízisz teljes fényében ragyog az új év első napján, megvilágítja a templomot és fényei beleolvadnak apja, Ré napisten fényébe a láthatáron. Az egyiptomiak ugyanakkor nem temették el halottaikat 35 nappal korábban és 35 nappal azután, hogy a Szíriusz csillag 70 baljós napig láthatatlan volt.  A hetven napig tartó időszakról azt hitték, hogy Ízisz és Ozirisz a Duat nevű másik túlvilágról figyelik a földet. Ízisz akkor szülte meg fiát, Hóruszt is, amikor ez a csillag hosszú idő után újból látható volt az égen. Néhányan összekapcsolták a civilizáció magas szintű fejlődését az Egyiptomban Kr. e. 4000 körül feltehetőleg élő földönkívüli lényekkel. Szerintük a szíriuszi idegenek voltak az ókori egyiptomi civilizáció alapítói és ennek az államnak az első fáraói, a piramisok pedig a csillagok megfigyelését szolgálták, amelyeknek csúcsairól energiát juttattak  az űrbe vagy fordítva. Ugyanakkor egyes tudósok a kontinensen nyugatabbra élő afrikai népek mítoszaiból is arra a következtetésre jutottak, hogy régen hüllőszerű földönkívüliek éltek a Földön.

 Mali

A dogon  néven ismert  törzs Maliban él, állattenyésztéssel és vadászattal  tartják fenn magukat, nem ismernek semmilyen modern technikát. Azonban  a kutatások eredményeként felmerült információk eléggé meglepőek, mert a  dogonok ismerik a Nap mozgásait, a Jupiter holdjait, a Szaturnusz  gyűrűs rendszerét és azt is tudják, hogy  kráterek vannak a Holdon. Amikor megkérdezték tőlük azt, honnan tudnak mindezekről, mindegyikük azt a választ adta, hogy az őseiktől. Azt is tudták előre, hogy a Szíriusznak kettős csillagrendszere van,  a Sirius B-nek pedig ötven éves elliptikus pályája a látható a Sirius A  körül és a tengelyén is forog.  Ezek a legendák pedig régebbiek voltak bizonyítottan, mint a csillag jellemzőinek pontos ismeretei. A dogon történetek azt is elmagyarázzák, hogy a Szíriuszról származó földönkívüliek Nommo néven több ezer évvel ezelőtt már jártak a Földön. Csúnya kétéltű lényekhez hasonlítottak, akik átadták tudásukat a dogonoknak. Amma, a teremtő nem bocsátotta meg az Nommo engedetlenségét és végül úgy döntött, hogy elpusztítja lázadó gyermekét. Amma amúgy kozmikus tojásból keletkezett, amely felrobbant, vagyis ez volt az ősrobbanás. A hiedelmek szerint Nommo ekkor megérkezett a Földre tűzvihar idején. Az egyik dogon mítosz háromcsillagos rendszerről szól, amely  a tudomány számára még ismeretlen Sirius C-t jövendöli meg.  A hivatalos tudomány hosszú ideje nem is sejtette ennek a csillagnak a létét, míg a tudósok megfigyelték a Sirius A rendszerének röntgensugárzását, amely alapján világossá vált, hogy létezik harmadik csillag is.

Görög világ

Az ókori görög mitológiában Szíriusz Orion kutyája volt. A kutyához kötődő eredetelmélet minden bizonnyal a káldeusoktól származik, akik Kutyacsillagnak nevezték. Az ókori rómaiak aztán a csillagot a Canis Major ( Nagy Kutya)  csillagképbe helyezték. A görögök észrevették, hogy akkor a legforróbb a nyár, amikor a Szíriusz megjelenik az égen. Innen kapta mai nevét is, ami izzót vagy égőt jelent.

Ázsia

Indiában is a kutyához kötik ezt a csillagot. Az egyik legendában négy testvér elindul, hogy eljussanak a menny ajtajához, közülük a legkisebbnek volt kutyája is. Amikor elválnak útjaik, a kutya gazdája mellett marad továbbra is, habár nem léphetett be a mennybe. Azóta a csillagos égen látható fényes csillagként. A kínai legendákban és a feng shui hagyományában ez a csillagkép a Nagy Medve csillagképpel együtt mozog, ami később kiderült, hogy valós tény. Megemlítik a Napból és a Szíriuszból eredő  pozitív és negatív chi és chakra energiákat. Kínában és Japánban Farkascsillag néven ismerik, amely a balszerencse csillaga. A perzsa hagyományokban még istent is társítottak a csillaghoz Tishtrya névvel, aki az eső felett uralkodott. Gyakran fehér ló alakjában ábrázolják, amint megküzd ellentétével, a fekete lóként megjelenő aszállyal.

Szenegál

A serer nép teremtésmítoszában Yoonir ötágú csillagkép, amelynek legfelsőbb csillaga képviseli Roog-ot, a főistent. A másik négy pont az univerzum sarkalatos pontjaira utal, ez az ötágú csillag pedig a világ szimbóluma hitük szerint. A Xooy nevű ünnepet évente egyszer tartják meg, még napjainkban is az esős évszak előtt. A ceremónia utolsó napján a Szíriuszt, vagyis itteni nevén a Yoonir-t a földre rajzolják, tüzet gyújtanak mellette, végül vízzel teli edényt tesznek a helyre. Miután a papok ittak a vízből, a tűzbe köpnek belőle.

Indiánok

Számos kultúra a csillagot íjjal és nyilakkal társította a görög és kínai verziókhoz hasonlóan, valamint a csillagképet kutyákhoz. A cseroki indiánok az Antares csillaggal társították a Szíriuszt, mint  a lélek útjának őrét, de megjelent az Észak-Amerikában őshonos kutyafajták kapcsán is, mint Kojotcsillag vagy Prérifarkas. A hopik próféciái szerint  amikor a Kék Csillag, Kachina ( Szíriusz ) megjelenik az égben, az ötödik világ mutatkozik meg. Észak felé az alaszkai eszkimók és a csukcsok a Bering-szoros túloldalán holdkutyának nevezték ezt a csillagot.

sirius.png

 

 

Vissza a címlapra
Mitológia
Legjobban pörgő posztok
Pogba: „Ha nincs az eltiltás, a Juventustól vonulok vissza"
venember83 • 9 nap
A Lecce elleni mérkőzés
venember83 • 6 nap
A Juventus már a klub-vb-re készül az átigazolásokkal
venember83 • 1 nap
A világ legnagyobb városa
Nanga Parbat • 3 nap
Yıldız és Chiellini kiemelt szerepéről és nyári változásokról ír a sajtó
venember83 • 2 nap
Cikkek a címlapról
A bugaci madárkapitány
Májusban új időszaki kiállítás nyílik múzeumunkban, a Nemzeti Parkok Hete-rendezvénysorozat keretében. Idén az 50 éves Kiskunsági Nemzeti Parkot mutatjuk be „testközelből” látogatóink számára. A kiállításban megismerkedhetnek a természetvédelem magyarországi történetével is. A helyi természeti…
Freida McFadden: A tanár
Vágytam már valami másra, nem fantasyra és nem romantikusra, így Freida könyvére esett a választásom. Jó volt kicsit kilépni a komfortzónámból és egy krimit olvasni végre. Állítólg nem a legerősebb kötete az írónőnek. Ha ez igaz, akkor az összeset el kell olvasnom, mert akkora csavarok voltak benne,…

Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.
>