Logo Pic
ferenck 2025. április 16.

Kvantumszámítógép idővonal

Az internet, a blokklánc vagy a számítási felhő mintájára, sokan hajlamosak „csak egy másik új technológiaként” látni a kvantumszámításokat, pedig nagyjából olyan paradigmaváltásról van szó, mint a modern tranzisztorok és a mikroprocesszorok megjelenése volt. Nem új technológia tűnt fel, hanem a komputerek számítási módjában köszönt be komoly változás.

A hagyományosakkal összehasonlítva, ezek a gépek teljesen új módon, a kvantummechanika elvein alapulva dolgozzák fel az adatokat. De még fontosabb, hogy összehasonlíthatatlanul, sok nagyságrenddel gyorsabban teszik. Ha elterjednek, ezért fogják újradefiniálni a számítások és a számítógép fogalmát.

kvantum_timeline.jpg

Jelenleg viszont inkább titokzatos szerkezetek, a jövő ígéretei, semmint a hétköznapokat befolyásoló valóság. Legtöbbünknek csak ködös képzetei vannak róluk, vagy még azok sem, és persze tudjuk a médiából, hogy óriási lehetőségek rejlenek bennük.

Egyelőre ott tartunk, hogy kezdegetnek kilépni a laborokból, korlátozott feladatokat el-elvégeznek, a D-Wave, a Google és a Kínai Tudomány és Technológia Egyetem verseng a kvantum-szupremáciáért, az Amazon, a Google és a Microsoft kvantumszámítás-szolgáltatásokat nyújt. Tényleges gyakorlati alkalmazások viszont még nem futnak kvantumszámítógépen. Az lesz majd a legnagyobb áttörés. De mikor?

Jensen Huang, az Nvidia CEO-ja szerint tizenöt-harminc, a Google Kvantum MI részlege alapján akár öt év múlva. Kvantumszámítógépek általános feladatokat akkor oldhatnak majd meg sokkal eredményesebben, gyorsabban, mint a hagyományos komputerek.

A fejlődés következő fontos – és nem kifejezetten szívmelengető – állomásaként kvantumgépek képesek lesznek feltörni a digitális titkosítást. Szakemberek évek óta készülnek a 2026 és 2031 között ötven százalékos valószínűséggel bekövetkező változásra. Joe Biden elnöksége alatt nemzetbiztonsági prioritásnak nyilvánították.

A harmadik mérföldkő a hibatoleráló kvantumszámítások elterjedése lesz, amikor a kvantumbiteket nem kell már feltétlenül abszolút zéró fok közelére hűteni, illetve például ioncsapdával megakadályozható a qubitek gyors szétesése (dekoherenciája). A valóban hibatűrő kvantumszámítógépek 2030-ra válhatnak valósággá.

Kvantumkomputerek és mesterséges intelligencia szintézise az egyik legizgalmasabb opció. Képzeljük el, hogy MI-algoritmusok segédkeznek olyan problémák megoldásában, melyekben ezek a gépek eleve kiválóan teljesítenek. Pontosabb lesz a fizikai valóság modellezése, szimulációja, javul az adatminőség. A területen öt-tíz éven belül várható jelentős előrelépés.

Ha két évtizednél messzebbre tekintünk a jövőbe, új anyagok fejlesztését, ma még nehezen elképzelhető gyógyszereket, a klímaváltozás és az óceánok megtisztításának hajszálpontos modellezését látjuk. Kérdés, hogy mennyire lesz korlátozott vagy az elit privilégiuma a hozzáférés, mekkora lesz az energiafogyasztás. Kétségeink viszont ne legyenek, a kvantumszámítások óriási hatással lesznek a jövőre.

Vissza a címlapra
Jelenből a Jövőbe
A Neumann Társaság blogja az infokommunikációs, közülük is elsősorban a legfejlettebb, leginkább előremutató technológiák területén történő hardver-, szoftver- és rendszerszintű változásokról, fejlesztési irányokról, kiemelt jelentőségű fejlesztésekről, valamint mindezek társadalmi-gazdasági hatásairól. Kiemelt témáink: mesterséges intelligencia (MI), robotika, virtualizáció.

Felelős kiadó:
Szalay Imre ügyvezető igazgató


Szerkesztő:
Kömlődi Ferenc jövőkutató, író


Köszönjük előző igazgatónk, Alföldi István szerkesztői segítségét!

Nézd meg másik blogunkat is! Az informatika, robotika legmenőbb témakörei – újszerű megközelítésben: kvantumugras.blog.hu
Legjobban pörgő posztok
NAGYPÉNTEK
Andreas • 17 év
A Parma elleni mérkőzés
venember83 • 5 nap
Miért lesznek nehezebbek az éjszakák, ha beüt a klimax?
Kontent • 9 nap
MACHINE HEAD - UNATØNED (Nuclear Blast, 2025)
KoaX • 9 nap
Párizs nagyon sötét múltja
JTom • 5 nap
Cikkek a címlapról
„De ő ott hagyva az ingét, meztelenül elszalada tőlük.”
Márk evangéliumának első oldala a Károli Gáspár fordította Vizsolyi Bibliában – Digitális Könyvtár Már több blogbejegyzésben foglalkoztam azzal, hogy minden idők legolvasottabb bestsellere a római katolikus változatban 73, a protestáns formában 66 könyvet összefoglaló Biblia. Már a cím is beszédes,…
A feltaláló, a kutya, a pingvin és a robot gnóm – Wallace és Gromit újabb kalandja
Ki ne ismerné Nick Park (Wallace és Gromit, Chicken Run, Shaun the Sheep, Early Man) kedvenc figuráit, a nyughatatlan, de kissé kétbalkezes feltaláló, Wallace és kutyája, Gromit kalandjait? 1989-ben debütáltak a képernyőn és a kilencvenes évek végére három rövid epizóddal büszkélkedhetett az alkotó.…
>