Az érdeklődők tudatában az a téves megállapítás él, mely szerint a légiósok mindig is fehér kepit viseltek.
A 20. század elején azonban a légiósok által használt kepi még az 1884-es modell volt, piros turbánnal és kék szalaggal, a légió jelképével, a 7 lángú gránáttal.
Idegenlégiós kepi, 1884-es modell
Idegenlégiós kepi, 1884-es modell, caporal
Idegenlégiós kepi, 1884-es modell, hadnagy
A hivatalos tézis szerint Észak-Afrikában a légiósok az I. világháború előtt khaki színű huzattal ellátott kepit viseltek a hadműveletek során.
Egy idő után a gyakori mosás és az erős napsütés miatt a huzatok kifehéredtek, kifakultak.
Kepi huzattal, tarkóvédővel az 1900-as évek elejéről
Tudjuk azonban, hogy Algériában és Marokkóban az I. világháború előtt több francia reguláris egység is használt fehér huzatú (couvre) kepit, sőt Franciaországban is volt rá példa.
Az évszaktól függően a kepi már általánosan is fehér kalikó anyagú (síkszövéses textilanyag) huzattal (couvre model 1902) és tarkóvédővel van ellátva.
A nagy háború alatt a légiósok ruházata és fejfedője (és sisakja) khaki színű volt, ellentétben a reguláris csapatok "horizon bleu"-jával.
Az I. világháború után a kepi felesleget kiosztották a légiósok közt, főleg Marokkóban, itt viseltek jobbára khaki borítású kepit, amely terület akkor külföldi hadműveleti hadszíntérnek számított.
A khaki színű huzattal ellátott kepik tényleg hajlamosak voltak kifehéredni a napon, de a gazdáik is tettek érte, szándékosan fehérítették a fejfedőket (öreg katonák ismertetőjele..).
1926-ban Rollet tábornok, az Idegenlégió nagy alakja úgy döntött, hogy a légiósok továbbra is a hagyományos piros és kék kepit viselik a gránáttal.
(1926-ban, majd 1933-ban hivatalos miniszteri rendelet is elismeri már a fehér kepit, mint a légió egyedi fejfedőjét - "Décision ministérielle des Armées des 18 juin 1926 et 10 août 1933".)
Algériában a csapatok az előírt piros és kék kepit viselték (Algéria Franciaország tengerentúli megyéjének számított, ergo hazai föld).
A legendárium szerint a khaki színű borítás nagyon nem tetszett a légiósoknak...
A Marokkóban 4. REI részben kivétel volt, és mindkét verziót használta.
Kepi huzatok.
A khaki színű, hímzett gránátos tiszti változat 1920-1940-es évek, a fehér rang nélküli légiósé, 1945 utáni kivitel
1930-ban, a közelgő légiós centenáriumra (1931) készülve a hatóságok a hagyományos díszelgő ruházatot újragondolták.
A 2. és 3. REI légiósai akkor fehér kepiben vonultak fel a parádén Richert tábornok kezdeményezésére, mert szerette volna megkülönböztetni a Magas-Atlaszban vívott kemény harcokban kiválóan teljesített katonáit a Légió többi ezredétől. Az 1. és 4. REI légiósai a hagyományos piros-kék kepit viselték.
Az 1930-as évek végén a szabályokat egységesítették.
A fentiek ellenélre a francia állampolgárok hivatalosan csak 1939. július 14-én, a jól ismert éves párizsi katonai parádén láttak először légiósokat fehér színű kepiben.
Az első hivatalos...
1939. július 14.-i parádé Párizs, az első fehér kepik...
...és Marseille ugyanekkor
A II. világháború után
Az 1945-ben a fehér kepiben felvonuló légiósokat sokkal nyilvánvalóbban ünnepelték meg, mint azokat, akik nem hordták a fehér kepit, ezért a parancsot általánosítani kellett, hogy a fehér kepi a hivatalos légiós fejfedő.
A 13. DBLE légiósai egészen 1945. június 18.-án reggelig, a nagy Győzelmi parádé (défilé de la Victoire) kezdetéig ragaszkodtak az őket a norvégiai hadjáratra emlékeztető khaki színű barettjükhöz... :-)
A II. világháború után a kepik ismét khaki színű huzattal voltak lefedve az kiképzéshez vagy a hadműveletekhez.
Az indokínai harcok ideje alatt, az 1952-ben kiadott ruházkodási utastás szerin (Direction Centrale de l’Intendance, S/Direction de l’habillement) a fehér kepi csak a kimenőruhához volt viselhető.
Esetenként a tiszteknél a huzat ki volt vágva a légiós gránátnál és/vagy a kepin futó rangjelzés csíkoknál az azonosítás miatt.
A kepi huzat egyik változata...
...és a másik változat
Khaki színű kepi, porszemüveggel, 1955-60k, Algéria
1959-ben a Légió előírt fejfedője lett a fehér borítású kepi – felvonulásra/parádéra, őrségre vagy kimenő egyenruhákhoz rendszeresítve.
1964-ben osztották ki az első, huzat nélküli fehér kepiket, melyeket először csak a foyerekben árultak, csak a hivatalos engedéllyel rendelkezőknek (magyarul az aktív katonáknak, civileknek nem).
Ennek ellenére az alapkiképzés során a hetvenes évekig még ezután is khaki borítást használtak.
A kepi borítás még nagyon sokáig jellemző volt az 1. REC légiósaira is, illetve jelenleg a Légió Zenekarának tagjain és a toborzótisztek kepijén fordulhat elő huzat.
Ma a légiósok kizárólag fedetlen, fehér (anyagú) kepit használnak.
A tisztek és az altisztek fekete kepit viselnek, valamint a 17,5 év feletti szolgálati idővel és CT1 végzettséggel rendelkező caporal-chef-ek is szintén.