A menopauza nem egy esetleges, váratlan életszakasz, hanem a női lét természetes velejárója. A tudatos felkészülés legalább annyira fontos, mint egy várandósság esetén, hiszen segíthet könnyebben „megérkezni”, elfogadni az új élethelyzetet és a vele járó testi, lelki változásokat. Miért érdemes már 40 éves kor környékén foglalkozni vele, és hogyan könnyíthetjük meg ezt az átmenetet? Mutatjuk.
A legtöbb nő fél a menopauzától, mások szeretnék minél későbbre tolni, míg megint mások egyszerűen nem vesznek róla tudomást. A struccpolitika azonban a legtöbb esetben többet árt, mint használ, ezzel szemben az időben elkezdett felkészülés nemcsak a fizikai tüneteket enyhítheti, hanem segíthet egy pozitív szemlélet kialakításában is.
A felkészülés segít megérteni, hogy ez az időszak nem a nőiség végét jelenti, hanem egy új életszakasz kezdetét, amelyben az önmegvalósítás, az új lehetőségek, és a testi-lelki harmónia is szerepet kaphat.
Miért fontos ez? Minél többet tudsz a klimaxról, annál kevésbé fogsz félni tőle, és nem ér majd váratlanul, sőt, könnyebb lesz kezelni a vele járó változásokat is.
Ahogy azt már korábban is leírtuk, a változókor az az időszak, amikor a petefészkek hormontermelése fokozatosan csökken, végül leáll. Ez általában 45-55 éves kor között következik be, de egyeseknél már 40 éves kor után is elindulhat. A hormonális változások tünetei széles skálán mozognak, de van pár olyan panasz, amely gyakran jelentkezik.
Ilyenek egyebek mellett a
● hőhullámok, izzadás,
● alvászavarok,
● hangulatingadozás, szorongás,
● súlygyarapodás, az anyagcsere lassulása,
● csökkenő csontsűrűség,
● száraz bőr, hajhullás,
● csökkent libidó.
Ezeknek a változásoknak azonban nem kell feltétlenül szenvedéssel járniuk – ha időben felkészülünk, sok kellemetlenség megelőzhető!
A menopauza után az anyagcsere lelassul, ezért fontos, hogy még előtte kialakíts olyan életmódbeli szokásokat, amelyek segítenek megőrizni a fittségedet, egészségedet. Ennek szerves része a táplálkozás. Törekedj a kevesebb kalóriabevitelre, és figyelj a tápanyagok megfelelő arányára! Egyél sok rostban gazdag ételt, jó minőségű fehérjét és egészséges zsírokat!
Ne feledd, hogy a mindennapi mozgás minden korosztály számára fontos. Az izomtömeg csökkenése és a csontritkulás elkerülése érdekében fontos a rendszeres sport, például súlyzós edzés, jóga vagy séta.
Ahogy a fizikumodra, úgy a lelki egészségedre is gondolj, tegyél a mentális jóllétedért, járj önsegítő csoportokba, legyél tudatos, és próbálj a változókorra úgy gondolni, mint egy olyan életszakaszra, ami új célok kitűzésére ad lehetőséget.
Nem minden nő tapasztal erős tüneteket, de ha mégis, a gyógyszeres terápia mellett számos egyéb lehetőség létezik a hormonális egyensúly fenntartására.
A menopauza idején és utána is kulcsfontosságú a rendszeres egészségügyi ellenőrzés.
Ezeket ne lógd el:
A változókor a megfelelő felkészüléssel nem egy lemondásokkal teli időszak, hanem egy olyan új életszakasz, ami lehetőséget ad arra, hogy jobban odafigyelj magadra, és megtaláld az egyensúlyt testi-lelki szinten is. A változás olykor ijesztő, de az élet része, nem rettegni kell tőle, hanem jól megélni.
Hirdetés
A változókor első tünetei már a negyvenes életévektől kezdődően megmutatkoznak. A tünetek enyhítésére és a mindennapok megkönnyítésére alkalmas a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. A Remifemin Plus igazoltan hatásos és biztonságos növényi gyógyszer, nem tartalmaz ösztrogént, illetve fitoösztrogéneket sem. A Remifemin Plus a változókorral járó testi-lelki tünetek enyhítésére ajánlott, patikában kapható gyógyszer, amely két összetevő, a magas koncentrációjú, speciális poloskavész- (Cimicifuga racemosa-) kivonat, valamint orbáncfűkivonat kombinációját tartalmazza.
Vény nélkül kapható gyógyszer
Fotó: Phytotec Hungária Bt.