A T-34-es harckocsi kapcsán túlzás nélkül kijelenthető, hogy a második világháborús szovjet vörös hadsereg szimbóluma és "sztár-tankja" volt 1941 és 1945 között. Összesen a háború alatt 58 ezer készült belőle és az olcsón gyártható mégis hatékony (bár nagyon gyakran és nagy számban meghibásodó) harckocsi mintapéldája lett. A második világháborús sikeres szovjet előretörések mégis bebizonyították, hogy a "sok lúd disznót győz" elve alapján hatalmas számbeli fölényükkel lehengerelték a gyakran jobb minőségű német tankokat (például Panthereket). A T-34 című film ennek az ikonikus orosz harckocsi-típusnak állít emléket és némi propagandisztikus céllal a szovjet katonák hősies küzdelmének is. De milyen is lett a végeredmény? Cikkemben most erről írok.
A kép forrása: amazon.com
A rendező Aleksey Sidorov semmit nem bízott a véletlenre, filmjének stílusa és hangulata az első perctől a legutolsóig az orosz szívekhez szól: vagyis a T-34-et a háború legjobb harckocsijának legénységét pedig a lehető legnagyobb hőseinek állítja be. A film kezdetén 1941 novemberében járunk, amikor a Wehrmacht még épp Moszkva felé közeledik, de még nem szenvedi el legelső vereségét a moszkvai csatában. A központi karakter: Nyikolaj Ivuskin alhadnagy (Aleksandr Petrov), aki azt a szinte teljesíthetetlen feladatot kapja, hogy egyetlen harckocsijával állítsa meg az alakulata felé tartó németeket. Fő ellenfele Klaus Jäger SS tiszt (Vinzenz Kiefer), szintén a páncélos hadviselés specialistája. Összecsapásuk majdnem döntetlennel zárul, ám végül a német kerekedik felül Ivuskin pedig német fogságba kerül (a III. Birodalom egyik fogolytáborában "vendégeskedve").
A kép forrása: tass.com
A film középső szakasza egy német hadifogoly-táborban játszódik, ahol Jager ismét "összefut" Ivuskinnal és felajánlja neki, hogy megint mérjék össze tudásukat, mégpedig egy harckocsi-bemutatón. Az SS tiszt terve szerint német harckocsikkal kellene megküzdenie Ivuskinnak (és újból összeállt kegénységének) egy gyakorlópályán, mégpedig egy zsákmányolt, új típusú T-34 harckocsit használva a megmérettetéshez. (Az új tipusú, 76 mm helyett már 85 mm-es harckocsiágyúval készülő T-34-eseket 1944-ben kezdték gyártani az oroszok.) Ivuskin belemegy a felkínált lehetőségbe, de ravasz tervet eszel ki: bár a németek nem biztosítanak számára kilőhető gránátokat, ő titokban mégis szerez ilyeneket és arra használja fel teljes fegyverzetét, hogy az összecsapás egy kritikus pontján kitörjön a táborból és Csehországba kimenekülön tankjával Németországból. A dolog sikerül: a németeket meglepi, hogy az áldozatnak szánt T-34 egyszer csak visszalő majd kiviharzik a tábor területéről. Vagyis meglép a tank teljes személyzete plusz a csinos orosz tolmácsnő Irina is (Anya Yartseva) akihez közben gyengéd érzelmek kötik Ivuskint.
A kép forrása: kinostar.com
A film harmadik szakaszában a T-34 és orosz legénysége hegyeken-völgyeken, városokon átszágulva menekül ki Németországból. A film eddig is roskadásig volt túlzásokkal, de ebben a részben aztán minden percben kapjuk ezeket. A T-34-et soha nem tudják ugyanis kilőni, max súrolják a kilőtt gránátok, ám az orosz tank sorra pusztítja el a németek minden létező harckocsiját. És persze a németeknek nincs egyetlen repülője, vadászgépe vagy bombázója sem, mely elintézné a levegőből a menekülő magányos tankot. :)
Ami pozitív, hogy rengeteg közeli képet kapunk egy működő T-34 belsejéről (és ami azt illeti minden részéről) illetve nagyon sok remek kameraforgással a lövedékek becsapódásairól. Technikailag tényleg nem rossz a film kivitelezése. Ugyanakkor a propaganda-jelleg, mely mindvégig az orosz küzdeni akarást, hősiességet és a T-34 harckocsi sebezhetetlen tökéletességét van hivatva hangsúlyozni egy idő után komikussá teszi az egészet. Visszatérve a sztorira:
A menekülő csapat minden tagja túléli a kalandot, hülyét csinálnak természetesen a németekből és simán meglépnek a cseh határon át. A végére azért tesz a script egy utolsó nagy összecsapást a nagy ellenfelek, Jager ezredes és Ivuskin alhadnagy között. Előbbi egy Panther, utóbbi természetesen a T-34 irányítójaként próbálja kiklőni a másikat egy határ-közeli kisváros utcáin, de végül az orosz arat diadalt (természetesen).
A kép forrása: www.port.hu
A T-34 filmet azért ajánlani tudom harckocsi fanoknak és a háborús filmek kedvelőinek, mert akadnak látványos jelenetek és temérdek tankos felvétel. Ha elvonatkoztatunk a propaganda-jellegtől, a túlzásoktól és nem vesszük túlságosan komolyan a harci jelenetek irrealitásait, akkor élvezhetővé válik. (4250)
[A T-34 című film megtelintési linkje]