E heti ötletünkben kirándulunk az egértanyára, ahol már javában készülnek a karácsonyra. Ez az összeállítás sok apró részletből áll, ezért egy kicsit tovább tart majd elkészíteni. De annál szórakoztatóbb!!
Anyagok és kellékek:
Eszközök:
A munka menete:
Fessük le alapozó festékkel a falapok mindkét oldalát. Száradás után csiszoljuk át a felületeket. A lapok egyik oldalát fessük le földbarna festékkel. Ugyanilyen színre fessük az íves ablakkereteket. Hagyjuk megszáradni.
A kandallóra kenjünk kevés kőhatású pasztát, majd a kandallót, a karosszéket (amit előzőleg összeragasztottunk), az ajtót, a kisebb falapokat és a kerámia fenyő talpát fessük le vörösbarna festékkel. Hagyjuk megszáradni. A kandalló oldalaira és aljára fessünk földbarnával szélesebb csíkokat, a tüzet fessük sárgára, narancssárga középpel. Az ajtót kenjük át csillogó géllel. A fenyőt fessük fenyőzöldre, majd száradás után – száraz ecset technikával – hangsúlyozzuk a kidomborodásokat fehér festékkel. Hagyjunk mindent megszáradni.
A kerámia kockagyöngyöket és a kis fa angyalkát fessük fehérre. A mini képkeretet és a spulnit fessük country-kékre. Száradás után a keretet és a fa hópelyheket maszatoljuk be egy kevés antikoló pasztával. Hagyjunk itt is mindent megszáradni.
A fakarikát fenyőzöldre, a mini macska bajuszát és szemét feketére, az állólámpa szárát feketére, búráját sárgára fessük. Hagyjuk jól megszáradni.
Fessük ki az egércsaládot és az egeres ajtót is. A testeket szürkére, a ruhákat pirosra – fehér szegéllyel, a füleket, farkakat rózsaszínre, a szemeket feketére. Az ajtót fessük vörösbarnára, fekete pántokkal. A gyertyatartó country-kék színű, a láng narancsos sárga. Hagyjuk megszáradni.
A kandalló hátára ragasszuk fel „élével” a három kis falapot úgy, hogy keretet képezzenek. Használjunk heavy body gélt és hagyjuk teljesen megszáradni.
A fogpiszkáló hegyét mártsuk a narancssárga festékbe, hagyjuk megszáradni. Ezután egy kb 1 cm széles és 10 cm hosszú fénymásoló papírdarabot kenjünk be ragasztóval és szorosan tekerjük a fogpiszkáló köré, a narancs hegy alá.
Tegyük a fogpiszkálót a spulni lyukába és ha a másik oldalon kilóg, akkor azt vágjuk le. Ragaszuk be a fogpiszkálót a spulniba.
Hosszabb damilszálra fűzzük fel a viaszgyöngyöket úgy, hogy minden szemet kétszer hurkoljunk át és két szem között legyen kb. 2 cm távolság. A damilból mindkét végén hagyjunk üresen 10-15 cm-t.
Három falap nem festett, de alapozott oldalára ragasszunk albumpapírt. Igyekezzünk olyan mintát választani, ami tapétára emlékeztet, mert ezek lesznek a „tanyánk” falai. A ragasztáshoz használjunk decoupage ragasztót, mind a papír alá, mind fölé kenjünk belőle. Az esetlegesen túlnyúló részeket – száradás után lecsiszolhatjuk.
Vágjunk a maradék albumpapírból két darab, 1,5*2 cm nagyságú téglalapot. Ragasszuk össze őket úgy, hogy középre tegyünk egy apró papírgalacsint.
Az eredmény egy kicsi „párna” lesz, amit ragasszunk a karosszékbe.
A zöldre festett fakarikára ragasszunk tetszés szerinti elrendezésben, különböző méretű viaszgyöngyöket.
Kössünk az egyik szalagból kisebb masnit és ragasszuk a megszáradt koszorúra.
A negyedik falap festetlen, de alapozott oldalát fessük be szürkére, majd száradás után fessünk deszkahatást. Ezt úgy érhetjük el, hogy a ferde ecset hegyét vörösbarna festékbe, másik végét akril lassítóba mártjuk, majd a kettőt kicsit összemossuk és így húzunk csíkokat a falapon. Minden csík előtt újra mártsuk az ecsetet. Hagyjuk jól megszáradni.
Hasonlóképpen fessük deszkásra a három „tapétázott” lap barnára festett oldalát. Itt szürke festéket használjunk és hagyjuk megszáradni.
A gyöngyös damil egyik végét kössük szorosan a mini fenyő talpára, majd lazán tekerjük a damilt a fa köré. A másik végét a csúcsra kössük. A kilógó szárakat vágjuk le és egy pötty ragasztóval rögzítsük a damilvégeket.
Tetszés szerint ragasszuk fel a fém hópelyheket is. Használjunk heavy body gélt és hagyjuk teljesen megszáradni.
A szürke padlódeszkán maszkoljunk körbe egy nagyjából 6*7 cm-es téglalapot, fessük fehérre.
Kenjünk vastagabb foltokat a hevy body gélből és állítsuk bele az egérkéket. Hagyjuk teljesen megszáradni a gélt, mert csak így állnak majd stabilan a figuráink.
Száradás után kenjünk az egerek köré, a maszkolt rész egészére könnyített modellező pasztát „szőnyeg” hatást keltve és még száradás előtt szórjuk be vastagon bársonyporral. Száradás után a felesleges bársonyport leseperjük a felületről, összegyűjtve újra fel lehet használni. Húzzuk le a maszkoló szalagot.
Fektessük egymás mellé a falként szolgáló 3 falapot úgy, hogy akkora rést hagyjunk köztük, amennyi a falapok vastagságának kétszerese (6 mm). Ragasszunk két réteg gézt az összeillesztésre – ez fogja megtartani a falakat. A ragasztáshoz használjunk heavy body gélt és a két gézréteg közé is kenjünk belőle. Hagyjuk teljesen megszáradni. A felesleges gézt vágjuk le.
Fessük be a gézt földbarnára és ragasszunk faágakat a gézre, növelve ezzel a tanyasi hatást. Hagyjuk megszáradni.
Vágjunk a maradék albumpapírból egy akkora darabot, amit az egyik boltíves ablakkeretre tudunk ragasztani. Ez lesz az külső ablak, amin „benézve” a tapétát látjuk. Hagyjuk megszáradni.
Ragasszuk az ablakot a középső, külső fal elemre. Hagyjuk megszáradni.
A jobb oldali külső fal elem aljára ragasszuk az ajtót az egérkével.
A bal oldalira pedig a fenyőfát.
Kisebb darab akvarell papírra rajzoljuk körbe a másik ablakkeretet, fessünk rá egyszerű fenyőfát, majd kivágva ragasszuk az ablakkeretre. Ez lesz a belső ablakunk, amin „kinézve” fenyőt látunk.
Állítsuk össze a tanyát: ragasszuk a padlólap köré a falakat. Ha heavy body géllel ragasztunk, akkor ezt egyesével tegyük, kezdve a középső elemmel, hogy biztosan megfogja a gél, mielőtt továbbmegyünk. Ezt a ragasztást elvégezhetjük ragasztópisztollyal is.
Rendezzük be a tanyát: a belső ajtót ragasszuk nagyjából a külsőnek megfelelő helyre. Mellé ragasszuk a képkeretet, benne a mini macskával.
A szemközti oldalra, az egérkék háta mögé ragasszuk fel a kandallót, a „párkányára” a (spulni)gyertyát és fölé a koszorút.
A középső falra kerül a belső ablak és a bal sarokba az állólámpa.
A lámpa elé ragasszuk a párnás karosszéket.
A székkel szembeni sarokba jön a karácsonyfa.
A kerámia kockagyöngyöket tekerjük körbe szalaggal, kössünk masnit rájuk, majd ragasszuk a fenyőfa elé – ajándékdobozokként. Szintén ragasszuk tetszőleges helyre a kis angyalkát és a fa hópihéket.
Végül kenjünk vékony réteg könnyített modellező pasztát kívülről a „falakra” körben, hogy havas hatást érjünk el.