Logo Pic
l.balays 2023. július 20.

A Leopold major

Az egykori Leopold (Lipót) major a Coburg hercegség (Szász-Coburg-Góthai hercegi család) pusztavacsi birtokainak része, majorjainak egyike volt. 

A major elnevezései közül: Leopoldihof, Leopold major, Lipót major

Pusztavacs, külterület.

A majornak napjainkra nyoma sem maradt. 

A régi majorhoz - a hetek óta tartó nyári forróság és hőség ellenére - helyenként békanyálas pocsolyás és hepe-hupás dűlőutakon keresztül jutottam el, ahová a Mizsei út felől még vagy 8 km-t kellett autóval megtenni. Mivel kora este értem oda, így sok időt nem tudtam ott eltölteni, éppen csak megnéztem a helyet.

A régi major helyén keresztülhaladó dűlőút:

dji_0553.JPG

A majort a második katonai felmérés térképe (1819-1869) még Leopoldihof néven tünteti fel:

2_kat_18.jpg

A majorban e szerint az 1961-en készült katonai légifotó alapján akkor még javában zajlott az élet:

1961_nagy_1.jpg

A Leopold (Lipót) major a képen a dűlőutak hármas kereszteződése körül helyezkedett el, napjainkban búzamezők terülnek el a helyén:

dji_0554_1.JPG

A Lipór majorban a második világháborúban, 1944. végén tragikus és megrendítő, pusztító vérengzés volt az orosz katonák részéről, melynek során több civil esett áldozatul.

A Népszabadság - Pest Megyei Krónika mellékletének, 1998. évi cikke az eseményekről (M.GY.O. írása):

"Dr. Róna István, Pusztavacs nyugalmazott körorvosa megélők visszaemlékezései és fennmaradt dokumentumok alapján fellebbentette a fátylat egy 54 évvel ezelőtti eseményről, amely 1944 végén játszódott le Lipótmajorban.

Lipótmajor a Coburg-birtok egyik tanyaközpontja volt, itt lakott a Holu család is.

Egyikük, a ma 72 éves Holu György megélője, szemtanúja volt családja kiirtásának, aminek az okát mindmáig nem érti.

Azon a gyászos téli napon egy orosz harckocsi tévedt a majorba, legénysége minden előzetes felszólítás nélkül mindenre és mindenkire tüzet nyitott. A Holu családból néhány perc alatt heten haltak meg, a legidősebb ötvenéves, a legfiatalabb négy hónapos volt.

Ezt követően a cselédszállásokat dúlták fel, csupán feltételezni lehet, hogy bujkámagyar és német katonákat kerestek. Az áldozatok közt volt három karcagi munkaszolgálatos, akik megszöktek keretből, s útban hazafelé megszálltak majorban. Egyedül őket nem exhumálták a front után, lévén, hogy nem abba közös sírba temették őket az orosz szanitécek, amibe a lipótmajoriakat. Ez utóbbiakat 1945 áprilisában kihantolták a rokonok, s a pusztavacsi temetőben helyezték őket végső nyughelyre.

Dr. Róna István kutakodásának eredményeként összesen 35 olyan polgári személy halálának okát sikerült tisztázni, akik a második világháború áldozatai voltak - anélkül, hogy kitették volna lábukat a községből.

A nyugalmazott körorvos a lipótmajori áldozatok újratemetésének 53. évfordulóján adta közre kutatásainak eredményét, ily módon tisztelegve emléküknek.." 

Az újságcikk:

nepszabadsag_pest_megyei_kronika_melleklet_1998.jpg

Az orvos

Dr. Róna István orvos - aki által fennmaradt az előző háborús történet - Vacson 1958 és 1965 között 100-nál több szülést vezetett le, Pusztavacs tíz majorjában. 1965-öt követően a vacsi kismamák már kórházban szültek, ami szintén az ő érdeme. (az előző orvos 1920-tól dr. Bodó Dénes volt, aki egy szülés levezetése közben halt meg 1954-ben)

Dr. Róna biciklivel, motorral, lovas kocsival, traktorral járt ki a vacsi tanyákra, ha orvos kellett, időjárástól függetlenül. Mikor Vacsra került, a külterületen villany nem volt. Telefon akkoriban csak a postán volt. Ha mentő kellett, akkor azt Pesterzsébetről kellett hívni. Éjjel két három órát kellett várni a telefonvonalra.

A leg-eldugodtabb helyen lévő majorban is tartottak kávét - ami pedig akkoriban igazán élvezeti cikknek számított - ha orvost kell hívni, legyen mivel megkínálni a doktort.

1963 karácsony éjjelén Róna doktor két szülést is levezetett két major közt ingázva, melynek során egy csöbörnyi kávét is megivott.

Dr. Róna István, Pusztavacs - és majorjai - egykori orvosának fényképe:

orvos_kep.jpg

 - kép forrása: Népszabadság, 1999 - 

A lovászmester

A Lipót majorban a lovászmester egy időben Bor István volt, akinek apja Doberdónál esett el. Megözvegyült édesanyja pásztornak, cselédnek nem akarta adni a fiát, hanem azt szerette volna, hogy lovász legyen belőle. Bor István kishuszárként mint hadiárva, először Kisbérre került egy fedett lovardába, ahol egy goromba őrmester fogadta a hadiárvákat, aki a sírást, nyavalygást megtiltotta nekik.

Egy alkalommal amikor lovagoltak, a méneskar parancsnoka és egy szőke férfi figyelték őt hosszas ideig, majd ezt követően a parancsnok közölte vele, hogy Coburg-Gotthay herceg kiválasztotta őt lovászmesterének és azonnal leszerelik.

Ezt követően személyesen a herceg vitte autóval Pusztavacsra. Mint útközben megtudta, egy tönkretett ménest kell majd rendbe hoznia és neki, mint új lovászmesternek kell rendet teremteni a lusta csikósok és lovászok között, a Lipót majorban.

Érkezésekor a majorban lyukas jászlakat és sovány lovakat talált. Kijavíttatta a jászlakat, a lovaknak takarmányt hozatott, de a rendelt zabnak és kukoricának csak a fele érkezett meg, mivel a többit ellopták.

Bor István lovászmester elmondása szerint azért a herceg sem volt fenékig tejfel, akit lovagolni tanított... Mikor lovaglás közben a herceg a napszámosok mellett lovagolt el, odaszólt nekik, hogy pihenjenek, ha elfáradtak, nem hajtja őket a török. Holott előző nap Bor István fültanúja volt, mikor a herceg az intézőt arra utasította, hogy követeljen többet a napszámosoktól, akik lusta, dologkerülő népség és ha kirúg közülük néhányat, a többiek munkájára nézve majd jó hatással lesz... 

Ezt követően a háborúban a major istállójába német gránát csapódott, ahol a lovak közül majdnem valamennyi benn égett. Bor István pedig később - nyugdíjas koráig - a pusztavacsi erdészet dolgozója volt. // Forrás: Képes Újság 1982., Tihanyi János írásából/ (2)

A Lipót major régi lovászmestere, az egykori magyar huszár, Bor István fényképe:

bor_istvan.jpg

- kép forrása: Képes Újság 1982., Tihanyi János felvétele -

Az előző történetben szereplő Coburg herceg véleményem szerint megegyezhet Fülöp zsiás Szász-Coburg és Gotha hercegével.

Mivel a Coburgok családi elágazásai eléggé szövevényesek, úgy tudni, hogy a szóban forgó hercegünk 1944. októberében külföldre menekült, s a szóbeszéd szerint feleségül vette titkárnőjét, akivel később Svájcban élt. 

A Lipót major, 1945 előtt valamikor:

1945_elott.jpg

1881 - a Lipót major kataszteri térképen, a majorban tó, iskola és lovarda is volt:

1881_kta.jpg

Napjainkban a major helyén aranyló búzamező:

dji_0577_1.JPG

A Lipót major katonai légifotója 1966-ból:

1966.jpg

Második világháborús adatok:

1944. október 31-én Mikebuda alatt páncélos ütközet zajlott német és szovjet tankok között, tüzérség és gyalogság támogatásával, melynek során a németek alakulatok egy része a Leopold (Lipót) majorba menekült és húzódott vissza. 

November 01-én a Leopold (Lipót) majornál ismét heves összecsapás volt, melynek során csak a polgári részről 18-an haltak meg.

A szovjet egységek Lajosmizse felől nyomultak előre a Pusztavacsi határ mentén, több harckocsival, a tankok mögött gyalogsággal és széthúzódva lovas alakulatokkal.

A Lipót major az 1941-es katonai felmérés térképén, ahová a német egységek egy része 1944. október 31-én Mikebudáról vonult vissza, majd amelynek környékén másnap összecsapások voltak:

1941lmj.jpg

A Lipót major - az egykori Coburg hercegség majorjai egyikének valamikori helye mostanság, amely egykor világháborús összecsapás, valamint mészárlás helyszíne is volt:

dji_0558b.JPG

A fentieken kívül egyvalamit pedig csak utólag vettem észre, amiért érdemes lenne ide visszamenni valamikor.

A későbbiekben folytatása következik, egy másik majorral...

2023.07.28.

B.

Olvasói hozzászólás a bejegyzéshez: 

"Itt lőtték le a dédnagymamámat, Rácz Katalint is, akinek a neve az oroszok kivonulása után Pusztavacson állított emléktáblán is ott van. A kislánya 3 éves volt a vérengzéskor. Egy darabig a nagymamája nevelte és amikor ő meghalt, nagyon gonosz nevelőszülők(höz került). Csodás ember lett a kislány, az én nagyim, felnőve sok gyereket kivett árvaházból, hogy ők ne szenvedjenek annyit, mint ő. Még él, cuki, kedves, szorgos kis asszony...."

További képek, térképek:

Pusztavacsot a török hódoltság romba döntötte, az 1690. évi összeírás szerint akkor még lakatlan.

Az első katonai felmérés térképe (1782-1785) már kisebb lakott helyeket tüntet fel a későbbi Leopold major körül is - a major hozzávetőleges helyét bejelöltem - az egyik a majortól északra, kb. 250 méterre:

1atmj.jpg

A Lipót major a harmadik katonai felmérés térképén (1869-1887):

3_kat_14.jpg

A major 1927. évi térképrészleten:

1927_lip.jpg

Kép, támpontokkal, a búzamezőben lévő nagyobb fás sziget mellett régen téglavető lehetett (1881 tkp.):

dji_0568.JPG

A major egyik sarokpontja (1881 tkp):

dji_0567.JPG

A következő fás, négyzet alakú terület azért érdekes, mert ezen a helyen elvileg semmi nem volt, mégis ki van hagyva a szántásból, és már 1961-ben is hasonló módon ki volt hagyva - térképek ide semmit nem jelölnek, még a majorral kapcsolatban sem (1961-ben út vezetett el mellette - talán esetleg ide voltak eltemetve a világháborús áldozatok, akiket később kihantoltak, nem tudom, de inkább nem, mert ahhoz túl nagy):

dji_0566_1.JPG

A képen dűlőúttól balra volt a tó, majd a lovarda, a utak kereszteződésnél pedig az iskola, az 1881-es térképhez viszonyítva:

dji_0578.JPG

1961:

1961_nagy_1.jpg

1992:

1992lpmb.jpg

Képes Újság 1982 - Tihanyi János írása a Lipót majori lovászmesterről:

kepes_ujsag_1982.jpg

További lapszemle - Pest Megyei Hírlap, 1991. áprilisi számából:

lovasz_2.jpg

Népszabadság - Pest Vidék melléklet, 1999-i számából:

nepszabadsag_pestvidek_melleklet_1999.jpg

Források:

(1) Népszabadság, 1999

(2) Forrás: Képes Újság 1982., Tihanyi János írásából/ (2)

Pest Megyei Hírlap, 1991. áprilisi száma

Pataki Ferenc - Front a város körül

régi térképek: mapire, hungaricana

Katonai légifotók: fentrol.hu

 

Vissza a címlapra
romtúráim
Főleg vár és templomromoknál tett - sokszor felkészületlen és rögtönzött - kirándulásaimról rövid bejegyzések, visszaemlékezések fényképekkel, rövid történeti és történelmi ismertetővel a helyekről. A bejegyzések főképp a látványelemekre épülnek fényképek és alkalmanként régi archív drón képeim alapján, ahol éppen jártam. Az első két blogbejegyzés 2020. november 25-én készült, amikor régi fényképeimet nézegetve gondoltam megosztom azokat itt, ebben a formában másokkal is. Az eltelt időben kiegészítettem a témakört külön "Letűnt helyek nyomán" bejegyzésekkel, amikor is olyan helyeket próbálok felkeresni, melyek kevésbé, vagy egyáltalán nem ismertek, és már szinte alig maradtak nyomai, temetők, sírok, templomromok, egyéb helyek... Feltételezések, térkép elemzések, múltbéli dolgok.
Legjobban pörgő posztok
Cambiaso legalább egy hétre kiesett, Gatti visszatérhet
venember83 • 3 nap
A Bologna elleni mérkőzés
Apuleius • 5 nap
A Juventus új edzőt és sportigazgatót kereshet
Apuleius • 1 nap
Szünet előtt még behúz egyet. Krúbi: Spontán Kollabok (lemezkritika)
Recorder.hu • 18 nap
Yes, please. – a Sextile Budapesten is bemutatja új lemezét
srecorder • 2 hónap
Cikkek a címlapról
Ide vidd a kutyát strandolni!
    Állandó problémaköre a kutyásoknak, hová lehet menni pancsolni a kedvenccel. Mert igen, a nyár és a fürdés nekik is jár, sőt. Most hoztam egy menő listát nektek, kutyafuttában közlöm is, hogy rá tudjatok keresni igény esetén. A kutyabarát szolgáltatók közül természetesen nem maradhatnak ki a…
5+1 hasznos tipp a méhek napjára
A legelőtől az itatón át a tudatos mézvásárlásig.  1994 óta az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére április 30-án tartjuk a méhek napját! Mivel hazánkban sajnálatos módon alacsony a mézfogyasztás, a program nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megismertetése és…
>