Logo Pic
l.balays 2023. június 27.

Volt egyszer egy Tuna-halom

A halom elnevezései: Tuna-halom, Tuma-halom, Tompahalom 

Mostanra már szinte teljesen feledésbe merült hely. Talán akik most ott laknak sem hallottak a múltjáról.

Helyszín: Cegléd külterület - a régi Kecskés csárdától és Kecskés halomtól észak-nyugatra, a vasút túloldalán.

A halmot régi térképeken lehet megtalálni, a 2. katonai felmérés térképe (1819-1869) még Tuna halom néven tünteti fel (a bejegyzés főcímében ezért a Tuna-halom elnevezés):

2_kat_felmb_2.jpg

A halommal kapcsolatban Nyújtó Ferenc (sz.1886) elmondásából maradtak fenn adatok - Hídvégi feljegyzései által - a Nyújtó tanya a Tuma-halom nyugati oldalában volt.

"...Jelen voltam akkor, amikor a halmon levő félgömb alakú kiemelkedő nagy földhányást egy földgyalu félig elkotorta, mert ott utat csináltak a két dűlő között, az Intézeti és a Bába Molnárdűlő között. A közepén egy emberi csontváz feküdt. Hogy volt-e valami mellette, nem figyeltem meg. A koponya darabjait félretettem.” (1) - Nyújtó Ferenc elmondása, 1960 körül.

A halom napjainkra már beépült, északi részén a Perje-csatorna (egykor vízfolyás, azóta már szabályozva), déli részén vasútvonal húzódik.

A Tuma-halomra azóta egy kisebb lakóövezet épült:

dji_0609b.JPG

A halmon egy körárkos halomsírt bolygattak és semmisítettek meg a munkagépek:

"...Nyújtó bácsi fölvezetett a Tuma-halomra, ott láttam a félig elgyalult halomsírt, a földgyalu után szépen kirajzolódott egy 20-30 méter átmérőjű körárok fele, szélessége 3-5 méter. A halomsír 5 méter magas..." (1)

Ahol régen a halomsír volt, manapság már házak és épületek vannak:

dji_0614b.JPG

1937 évi térkép részlet - a halom tetején magassági pont és a Nyújtó tanya a nyugati oldalában:

1937_4.jpg

Hídvégi a munkagépekkel eltolt halomsírból előkerült csontváz koponyájának darabjait 1960-ban magához vette, majd a későbbiekben ezeket a koponyadarabokat 1979-ben beküldte a Magyar Nemzeti Múzeumba:

"...A koponya darabjait 1960-ban elhoztam s 1979-ben beküldtem a Magyar Nemzeti Múzeumba..." (1)

Hogy hol lehetett a halmon az 5 méter magas kurgán, arra a kataszteri térkép (1881) alapján lehet következtetni, ami szerintem a halom legmagasabb pontja lehetett (illetve aki rákeres és jobban, közelebbről megnézi, a négyzet alatt a térkép feltüntet egy kis pontot is):

kata1_2.jpg

Ami a műholdkép alapján erre a területre esik:

kata_pont_1.jpg

Voltam kint a helyszínen, ez a terület jelenleg is a domb legmagasabb része, ahol jelenleg egy betonrámpa, meg valamiféle rakodóterület található:

img_20230531_151610.jpg

A fennmaradt leírás szerint az elgyalult halomsír körárka 20-30 méter átmérőjű és a szélessége kb. 3-5 méter lehetett.

A kataszteri térképet és az elmondásokat alapul véve a szóban forgó körárkos sír feltételezésem szerint hozzávetőleg ezen a területen lehetett:

katakk.jpg

Az út mellett, a füves részen és nagyjából a betonrámpa mögötti épületnél:

img_20230531_151616zzz.jpg

A halomsírt 1959-1960. körül gyalulták el, amikor a két dűlő közt utat építettek.

Légifotók az 1960-as évekből, amikor a területen már javában építkeztek - ekkorra a halomsír már el volt gyalulva:

1963_12.jpg

1965_origo.jpg

A Tuma-halom legmagasabb pontja napjainkban - a halomsír szerintem a füves területen lehetett valahol:

img_20230531_151616.jpg

Feltételezésem szerint hozzávetőleg a valamikori sír helye (vajon csak ez az egy sír lehetett ezen a területen?):

dji_0614bvv.JPG

Ha jó a következtetés, akkor a megsemmisült halomsír helyén manapság rakodóterület és ami biztos, a Tuma-halmon pedig lakóházak sorakoznak.

Vajon előkerült e még valami - a halmon folytatott további építkezések során - az 1960-as években, vagy azt követően?

Kinek a temetkezési helye lehetett a Tuma-halmon lévő körárkos halomsír?

Mikor és milyen pompával, milyen jelentős személyt temethettek ide? Milyen tárgyak lehettek az előkerült csontváz körül? Ez sosem fog már kiderülni, viszont az 1960-ban előkerült csontváz koponyájának darabjai 1979-ben a Magyar Nemzeti Múzeumba kerültek. (az 1960 körül megsemmisült halomsír kapcsolatba hozható-e a közeli, 2005-ben történő szarmata kori feltárással? Törzsi vezető sírja...? stb.)

Hogy megállapítottak e a koponyadarabokról valamit, vagy esetleg egy raktár mélyére - annak is a legsarkába - tették, vagy egyáltalán megvannak e még az akkor beküldött koponya csontjai, arra talán az említett múzeum adhatna választ, amire kíváncsi lennék.

2023.06.27.

B.

Egyéb:

- A Nyújtó tanya közelében, az XY dűlő másik oldalán, a dűlőhöz közel sírokat bontottak ki a szántóföldön az 1920-as években. 

Szabályos négyzet alakú árkolás kirajzolódása a növényzetben a Tuma-halom közelében lévő egyik szántóföldön - véletlenszerű fotó, a későbbiekben néztem utána, mi lehetett itt, a 140 évvel ezelőtti térkép szerint körülárkolt terület - régen tanya a négyzeten kívül volt (előző említéssel nincs összefüggésben):

dji_0635bbb.jpg

Múlt századi jegyzet a Tuma-halom vonatkozásában (1):

leiras.jpg

A Tuma-halom az első katonai felmérés térképén (1782-1785):

1_kat_felmb.jpg

Talán hasonló körárkos halomsír lehetett a Tumahalmon is, mint amilyen körárkos objektumokat 2021. januárjában Monor mellett fényképeztem az egyik szántóföldön - amelyek bár megsemmisültek, a nyomaik még ma is láthatóak (hasonló jóval kisebbeket talán Bényén is feltételezek):

dji_0372.JPG

A Tuma-halom a harmadik katonai felmérés térképén (1869-1887):

3_kat_13.jpg

A Tumahalom 1965-ben készült katonai légifotón, amikor a területen már építkezésekbe kezdtek:

1965_14.jpg

Műholdkép napjainkból - miután a halomsír és annak környéke megsemmisült, a halom azóta beépült:

google_1_2.jpg

Források:

térképek: mapire

katonai légifotók: fentrol.hu

(1) Hídvégi: Pusztabokrok 

Vissza a címlapra
romtúráim
Főleg vár és templomromoknál tett - sokszor felkészületlen és rögtönzött - kirándulásaimról rövid bejegyzések, visszaemlékezések fényképekkel, rövid történeti és történelmi ismertetővel a helyekről. A bejegyzések főképp a látványelemekre épülnek fényképek és alkalmanként régi archív drón képeim alapján, ahol éppen jártam. Az első két blogbejegyzés 2020. november 25-én készült, amikor régi fényképeimet nézegetve gondoltam megosztom azokat itt, ebben a formában másokkal is. Az eltelt időben kiegészítettem a témakört külön "Letűnt helyek nyomán" bejegyzésekkel, amikor is olyan helyeket próbálok felkeresni, melyek kevésbé, vagy egyáltalán nem ismertek, és már szinte alig maradtak nyomai, temetők, sírok, templomromok, egyéb helyek... Feltételezések, térkép elemzések, múltbéli dolgok.
Legjobban pörgő posztok
A Genoa elleni mérkőzés
Apuleius • 9 nap
Heretic - Itt az új Ektomorf album címadó dala
KoaX • 8 nap
Yıldız maradásáról pletykál a sajtó
venember83 • 5 nap
Nyáron Tonali érkezhet, a csatársor pedig komolyan átalakulhat
venember83 • 3 nap
Tudor: „Nagyon elégedett vagyok”
venember83 • 7 nap
Cikkek a címlapról
Glasgow
Glasgow nevét már általános iskolában megtanultam, mert egyik évben onnan jöttek látogatóba kisdiákok a magyar családokhoz. Az üdültetés több szempontból sem a tervek szerint alakult, ezért következő évben a szüleim úgy döntöttek, nem engednek el olyan családhoz aludni, ahol a gyerek rajzán anya…
A Jókai-enciklopédia tulajdonnevei
Megjelent: Névtani Értesítő 46. (2024), 216-219. 1. A Jókai-enciklopédia a nagy magyar író egyedülálló életművének, konkrétabban 74 regényének, kisregényének és novellagyűjteményének a nyelvi anyagához kapcsolódó betűrendes, kézikönyvszerű feldolgozás. Közel 29 ezer önálló címszót, illetve…
>